Az edzéshez igen jól jön az extra fehérjebevitel, hiszen a tömegnövelésnek ez az alapja. Sajnos azonban kevesen tudják, hogy a fokozott fehérjebevitelnek megvannak a veszélyei is, így mindenképpen fokozott odafigyelést igényel, hogy a bajokat elkerülhessük!
A témában Ratkó Tünde termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
A fehérje és az izomnövelés
Az intenzív edzés megdolgoztatja az izmokat, növekedni azonban csak egy bizonyos pontig képesek a megszokott táplálkozás mellett. Ha a cél a tömegnövelés, a nagyobb izomzat, ahhoz bizony fehérjére lesz szükség. Ez nem titok, számos kezdő “testépítő” lelkesen fogyasztja a fehérjét tudván, ezzel az eredményei sokkal látványosabbak lesznek. Még azzal is sokan tisztában vannak, hogy figyelni kell a hízásra, mert bár nem szénhidrát, a fehérjebevitel fokozás a hízáshoz is hozzájárulhat.
Lényegesen kevesebben vannak azonban tisztában azzal a ténnyel, hogy a fokozott fehérjebevitelnek bizony megvannak a maga hátrányai is, amik közt a vese és májelégtelenség kialakulásának kockázata is jelen van – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Ha túl sok….
A fokozott fehérjebevitel megterheli a vesét és a májat is, mindkettőt extra munkára kényszerítve. A vesék esetében ez fokozott vizelettermeléssel jár, ami a kiszáradás kockázatát emeli, éppen ezrét a fehérjebevitel fokozása mellett a vízfogyasztást is emelni kell.
Fontos megjegyezni, hogy a vizelettel sok elektrolit is távozik a testből, tápanyagok, vitaminok, melyeket mindenképpen pótolni kell! Éppen ezért a fehérje mellé fogyasszunk multivitamint is. Érdemes olyan készítmény mellett dönteni, mely kifejezetten férfiak számára készült, és a lehető legtöbb anyagot szerves kötésben tartalmazza. Ezzel a felszívódás jelentősen megnő! A szerves kötésű anyagokat – ezek praktikusan a -citrátok és a -glükonátok – a szervezet lényegesen kevesebb átalakítás révén képes hasznosítani, mint a szervetlen kötésű anyagokat (jellemzően a -karbonátok). Ennek megfelelően akár 80%-kal is hatékonyabban épülnek be a szervezetbe, vagyis erősebb és gyorsabb hatást érhető el általuk!
Intő jelek
Természetesen nem vesekárosodással kezdődik a fehérje okozta gondok sora. Vannak azonban jelek, melyek arra utalnak, túlzásba estünk, szervezetünk számára megterhelő a folyamat.
A levertség, fáradékonyság, a dehidratáció és az ezzel járó tünetek (például az erős fejfájás) sokaknál vannak jelen. De az ingerlékenység vagy a székrekedés is ide sorolható, hiszen felborítjuk a testünk megszokott tápanyagbeviteli arányait, ami nem marad következmények nélkül.
a fehérjebevitel ezzel együtt sem rossz, pusztán odafigyelést igényel a részünkről, hogy az előnyeit élvezhessük, a hátrányai azonban elkerülhessenek minket.