A dohányzás mindmáig világméretű probléma. Az igaz, hogy a klasszikus cigaretta már kissé visszaszorult, de az egyéb dohánytermékek bőven ellensúlyozzák ezt az arányt. A dohányzásnak pedig számos mellékhatása van, a férfiak esetében is, és ezek sajnos erősen érintik a termékenységet is.
A témában Ratkó Tünde termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Miért olyan nagy gond?
A dohányzásról tudjuk, hogy a tüdőre és a szívre is komoly hatást gyakorol, jelentősen növelve a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét, illetve a tüdőrák kockázatát. Amikor a füst a tüdőbe jut, a benne lévő anyagok a szervezetbe is bejutnak, a vérkeringéssel pedig az egész testben megjelennek. Ezek közt az anyagok közt pedig sajnos szép számmal akadnak olyanok, melyek a testre nézve mérgezőek, romboló hatást gyakorolnak.
A dohányzás egyik romboló tulajdonsága az, hogy az erek falait károsítja. Ezzel az erek beszűkülnek, illetve veszítenek rugalmasságukból, vagyis a feladatukat már nem látják el olyan jól, mint kellene.
Érkárosodás a férfiaknál
A szívre és más szervekre is hatással van az erek károsodása, melyek közvetve a termékenységet is befolyásolhatják, de ennél sokkal egyértelműbb hatást gyakorol az erek állapota a merevedésre, hiszen a vér megfelelő áramlását rontja. Emellett a dohányzás a barlangos testek rugalmasságát is rontja, vagyis a merevedési zavarok és az impontencia esélyét is jelentősen megnöveli a dohányos férfi a szenvedélyével.
Hogy egy kicsit jobban megfogható legyen a gond: a dohányos férfiak esetében négyszer gyakrabban jelentkezik merevedési zavar – akár igen fiatalon is -, mint a nem dohányzó férfiak esetében.
Termékenységi gondok
Ha a merevedéssel kapcsolatos problémák nem jelentenének elég bajt, akkor azt is hozzátesszük, hogy a már emlegetett méreganyagok a herékhez is eljutnak, ott pedig a spermiumokra is rombolóan hatnak. Egy 2016-os, 5000 férfi bevonásával készült tanulmány számszerűsítve is foglalkozott ezzel a rombolással – azóta több tanulmány is született a témában.
A dohányos férfika esetében 23%-kal csökkent a spermium koncentrációja az ejakulátumban, 13%-kal csökkent a motilitás, azaz a szabályos mozgási képesség, valamint 2%-al romlott a morphológia, azaz az alakilag hibás spermiumok mennyisége. Ezek már önmagukban is jelentősen csökkentik a megtermékenyülés lehetőségét, de sajnos a dohányzás a spermiumok minőségére is kifejezetten rossz hatással van, ezen keresztül pedig a dohányos férfiak esetében nő a vetélés és a koraszülés kockázata is.
A dohányzás során a spermiumok DNS fregmentációja, vagyis a DNS lánc töredezettsége is megnő, ez pedig a vetélés és koraszülés kockázatának emelkedésén kívül a genetikai gondok kialakulásának növekedését is magával hozza. Ez még a mesterséges megtermékenyítés esetében is igaz, mivel a dohányos férfiaknál 16%-kal romlik az IVF kezelés sikerességének esélye (tekintve, hogy a hazai IVF sikerességi adatok 20% alatt alakulnak, ez kifejezetten rossz hír).
Helyreállás
A dohányzásról való leszokás egyértelműen segít a termékenység fokozásában, pontosabban csökkenti az azt érő romboló hatásokat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ha letesszük a cigarettát/pipát/szivart, akkor egyből javulnak a mutatók, illetve természetesen azt sem, hogy a javuláshoz ne lenne szükségünk segítségre – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika termékenységi specialistája.
A spermatogenezis, azaz a spermiumképzés folyamat egy 74 napos ciklikus folyamat, vagyis ennyi időre minimum szüksége van a szervezetnek, hogy bármi javulást fel tudjon mutatni. De még ekkor is kérdéses, hogy rendelkezésre állnak-e a megfelelő tápanyagok ahhoz, hogy a termékenységi mutatók is javuljanak. A dohányzás okozta rombolás fokozott tápanyagfelhasználást is eredményez, ez pedig tápanyaghiányos állapotokat idéz elő a szervezetben. Ez ellen a kiegyensúlyozott étkezéssel és a megfelelő férfivitaminnal tehetünk, így a tápanyagpótlás hatékony lehet. Ehhez azonban az is kell, hogy a kiválasztott készítmény komplex legyen, illetve szerves kötési formában tartalmazza a bevitt anyagokat, hiszen azok hasznosulása akár 80%-kal is jobb.
Az is jelentős tényező, hogy mióta van jelen a dohányzás, illetve, hogy milyen egyéb következményei alakultak ki. Ezek ugyanis mind hatással vannak a helyreállítási időre is, mire a szervezetnek szüksége van. Egy viszonylag rövidebb ideig tartó dohányos időszak után a termékenység a megfelelő támogatással nagyjából 1 év alatt helyre jöhet. Több 10 évnyi dohányzás után ez akár több évet is igénybe vehet.