Allergia, kismamák és a lehetőségeik

A tavasz az egyik legszebb időszaka az évnek. Éledezik a természet, nyílnak a virágok, megjelennek a színek a környezetünkben. Csakhogy ez az az időszak, amikor a pollenterhelés is megugrik, így pedig az allergiásoknak elkezdődik a kálváriája. Kismamaként azonban a helyzet még bonyolultabb, hiszen kezdődhet az aggodalom: mit szedhetek és mit nem? Gond lehet a szteroidokból az orrcseppben, tablettában? A kismamák számára az allergiaszezon egy kissé másképpen néz ki, mint a terhességet megelőző időszakban. 

A kérdéskörben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre. 

Allergia és terhesség 

Az allergiások pontosan tisztában vannak azzal, mekkora megterheléssel jár ez a probléma a mindennapjaikra nézve. Bár a terhesség sokszor jár együtt orrdugulással is, az allergia sokkal rosszabb helyzetet teremt. 

A tünetek kezelésében gyakran alkalmaznak gyógyszereket és olyan orrsprayt, melyben szteroid is található. Ezek hatékonyak, de a várandósság alatt kerülni érdemes őket, egyeztetve a lehetőségekről a kezelőorvossal! 

Alternatív megoldások 

Sok kismama igyekszik “tisztán” tartani a szervezetét a várandóssága alatt, azaz a lehető legkevesebb gyógyszert bevinni. Így nem marad más, mint szenvedni a tünetektől, miközben reménykedünk, hogy ezzel jót teszünk a babának, és persze abban is, hogy nem tartanak sokáig a szenvedéssel teli nappalok és éjszakák. 

Ez a döntés nem túl jó. A kismamának jelentősen befolyásolja a kezeletlen allergia az életminőségét, az étkezéseit, a sportolási lehetőségeit, a stresszszintjét. Sőt! Hatással van az alvásra, pontosabban annak minőségére is, mely nem csak fáradsághoz vezethet, hanem például jelentősen képes növelni a terhességi magasvérnyomás kialakulásának esélyét, ami egy sor kifejezetten kellemetlen és veszélyes hozadékkal is rendelkezik. 

A gyógyszerek kerülése érthető, de sokszor tehetünk természetes módszerekkel is az allergia ellen. Figyelem! A gyógynövények alkalmazása a terhesség alatt nagy körültekintés igényel, mivel azok komoly hatást is gyakorolhatnak magára a terhességre, a babára és annak fejlődésére is, vagyis mielőtt ilyen terméket választanánk, minden esetben beszéljünk a kezelőorvossal – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. 

Egy fokkal egyszerűbb és biztonságosabb is, ha a terhesvitaminunkra bízzuk ezt a feladatot. Ma már szinte minden kismama szed terhesvitamint – ezt javasolja a WHO is-, így, ha jól választjuk meg a készítményt, az sokat segíthet az allergiás tünetek enyhítésében is. Ehhez a kiválasztott terméknek mindenképpen tartalmaznia kell A-, C- és E-vitamint, valamint szelént! 

Fontos azonban, hogy ezek az anyagok önmagukban nem elégségesek. A segédanyagaikra is szükség van, ami például a C-vitamin esetében a vas, melynek jelenlétében jobban hasznosul, vagyis a kiválasztott készítmény legyen komplex. Emellett pedig lehetőleg szerves formában tartalmazza a legtöbb anyagot. A jellemzően -citrát és -glükonát kötési típusok, de a szelén esetében például L-szeleno-metionin formát kereshetünk. 

Ennyi elég? 

Az, hogy megfelelő vitaminkészítménnyel támogatjuk a terhességünket, nagyon jó dolog, sokat segít az allergiás tünetek enyhítésében. Az orvos segítsége így is jól jöhet, illetve igyekezzünk kerülni az allergiát okozó dolgokat. Ez egy parlagfű allergia esetében nem egyszerű dolog, de azért néhány dolgot megtehetünk.  

Ilyenkor ne a szabadban szárítsuk a ruhákat. Ha lehet, kora reggel és késő este legyünk inkább a szabadban, ilyenkor a pollenkoncentráció is alacsonyabb. Hordjunk kalapot, kendőt, hiszen a hajban rengeteg pollen tapad meg, fokozva ezzel a tüneteket. A gyakori hajmosás, felmosás is sokat segít, illetve a szabadból a lakásba lépés előtt a felső ruházatot vegyük le, és ha lehet, tusoljunk is le, így csökkentve a behozott pollen mennyiségét.