Ma a férfiak körében az edzés központi szerepet tölt be, és ez kifejezetten jó dolog. Persze ésszerű keretek közt, de a mozgás az egészséges életmód alapja. Ahhoz azonban, hogy valóban egészséges lehessen, hogy ne a test kizsigereléséről szóljon, valamint, hogy a hatékonysága is a lehető legmagasabb legyen, érdemes néhány szabályt szem előtt tartani. Ezekkel pedig nem csak az edzés lesz hatékonyabb, hanem a test működése és az egészség is töretlen lehet.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre
Alapok
A hatékony edzés három alappillérre épül: mozgás, pihenés, étkezés. Mindegyik kell a tökéletes eredményhez, és nem meglepő módon mindegyik kell az egészséghez és a test normál működésének megtartásához.
Az első lépés, vagyis a mozgás azonban nem csak abból áll, hogy jól válasszuk meg a mozgásformákat. Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy az edzés hatékonysága sokkal magasabb, ha az a késő délutáni, esti órákban történik. Ez az adat összefügg a test cirkadián ritmusával, de alátámasztják a hormonális folyamatok is. Szerencsére az emberek átlagos időbeosztása miatt többnyire a délutáni órákban van idejük az edzésre.
A pihenés szintén nem igazán szorul magyarázatra, ha csak abból a szempontból nem, hogy ez nem feltétlenül és kizárólag az alvást jelenti. Éppen a hormonok hatásainak kompenzálása miatt fontos, hogy képesek legyünk letenni a stresszt. A stressz, illetve a következtében létrejövő oxidánsok ugyanis nem csak a nyugodt alvást teszi lehetetlenné, hanem beleszól a közérzetünkbe, de még az edzés hatékonyságát is képes rontani.
Oxidánsok és étkezés
Az oxidáns, vagy szabad gyökök, amennyiben túlsúlyba kerülnek, oxidatív stresszel nézünk szembe. Az oxigén a szervezet éltetője, ugyanakkor a reaktív oxigén már nem tesz nekünk túl jót. Az oxidánsok, vagy szabadgyökök olyan molekulák, melyeknek egy elektronja szabadon marad, ennek köszönhetően erősen reakcióképesek, hiszen energetikailag stabilabb állapotra törekednek, vagyis “párt” keresnek a szabad elektronjukhoz. Miközben a párra rátalálnak, a környezetüket roncsolják, ennek megfelelően a környező sejteket is – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
A szervezet az antioxidánsok révén képes ez ellen a hatás ellen fellépni, addig a pontig, míg az oxidánsok nem kerülnek túlsúlyba. Ha ez megtörténik, akkor már károsíthatják a szervezetet, jelentősen hozzájárulnak az öregedéshez, illetve számos betegség kialakulásához.
Antioxidánsokat az étkezés révén juttathatunk a szervezetbe, ezért is folyik még a csapból is, hogy az egészség alapja a mozgás mellett az egészséges étkezés. Az antioxidánsok megfelelő arányú jelenléte az edzés hatékonyságában és az eredmények megmutatkozásában is fontos szerepet játszik. Sajnos azonban napjainkban kizárólag étkezéssel a megfelelő tápanyag-ellátottságot sem igazán tudjuk biztosítani, nem, hogy a megfelelő antioxidáns szintet. Élelmiszereink beltartalma az utóbbi néhány 10 évben a tömegtermelésnek és a környezeti ártalmak megszaporodásának köszönhetően nem egyszer akár 50%-kal vagy még többel is alacsonyabb lett. A tápanyagpótlást – főleg intenzív edzés mellett – így ma már érdemes vitaminkészítménnyel is támogatni. Ehhez a férfivitamin nyújthat nagy segítséget, mely a lehető legtöbb anyagot szerves kötésben tartalmazza, hiszen így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet.
Tápanyagok és egészség
Az edzés hatékonysága mellett ki kell térni arra a részletre is, hogy a tápanyagellátottság az egészségünk alapja is. Napjainkban a hiányállapotok szinte minden ember életében jelen vannak, melyek betegségek kialakulásában, hajhullásban, meddőségben és egy sor más formában mutatkozhatnak meg. A vitamin, nyomelem és tápanyagpótlás éppen ezért kulcskérdés!