Mikortól érdemes egy férfinek vitaminkészítményt szedni?

A kérdés csak elsőre fura, hiszen tisztában vagyunk vele, hogy ma már pusztán táplálkozással szinte lehetetlen a normál tápanyagpótlás – nem véletlenül javasolja a WHO is a mikrotápanyagok pótlását. De mikortól lehet szükség a férfiak esetében a tápanyagpótlásra? Egyáltalán van értelme, van tényleges haszna? 

A témában Ratkó tünde termékenységi szakember, a Trimeszter termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre. 

Van haszna? 

Erre a válasz határozottan igen! A tápanyagpótlásra ma már sokkal nagyobb szükség van, mint 30-50 évvel ezelőtt, hiszen az élelmiszerek tápanyagtartalma a tömegtermelésnek köszönhetően egyre alacsonyabb. Eközben minket egyre több romboló környezeti hatás ér, a szmogtól elkezdve a hőhullámokon át egészen a vegyi anyagokig. Ezek pedig többlet tápanyagfelhasználást eredményeznek, azaz a pótlás nagyon is indokolt. 

A tápanyagpótlás révén nem csak az egészségesebb mindennapok érhetőek el, hanem jelentős mértékben javulhat a sportteljesítmény, a koncentráció, az állóképesség, de ugyan ilyen jótékony hatással lehet a termékenységre, az azzal kapcsolatos problémákra is. 

Ki kell emelni azonban, hogy egy vitaminkészítmény csak akkor jelent komoly segítséget, ha a benne lévő anyagok képesek a hasznosulásra is. Ehhez több dologra is szükség van, ezek közül az egyik a komplexitás. A természetben az anyagok jellemzően nem önmagukban találhatóak meg, hanem más anyagokkal együtt, igy a szervezet könnyebben képes azokat hasznosítani. Vagyis a kiválasztott készítmény esetében fontos a komplexitás. Mivel a bevitt anyagok csak akkor képesek a segítségünkre lenni, ha megfelelően hasznosulnak, így erről is gondoskodni kell. A piacon lévő legtöbb vitaminkészítmény szervetlen formában tartalmazza a hatóanyagokat. Ezek is hasznosulnak, de csak nagyon alacsony mértékben, mivel a szervezetnek számos átalakítást kell rajtuk végrehajtani, ez pedig idő és energiaigényes folyamat. Keressünk olyan készítményt, mely szerves kötésben tartalmazza az anyagokat (-citrát és -glükonát kötésekben, pl.: cink-citrát, réz-glükonát), így ugyanis akár 80%-kal is jobban képesek hasznosulni, bejutni a szervezetbe, vagyis támogatni azt! 

Mikortól? 

Szintén jó kérdés, hogy mikortól, milyen korban érdemes támogatni a szervezetet. Ez azonban nem ilyen egyszerű kérdés, hiszen függ annak igénybevételétől és az esetlegesen jelen lévő hiányállapotoktól is – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. Amennyiben rendszeresen edzünk és egészségesen táplálkozunk jó úton vagyunk ahhoz, hogy ne legyenek egészségügyi panaszaink. Sajnos azonban éppen az élelmiszerek beltartalmi romlása okán éppen a sport, vagyis a fokozottabb igénybevétel mellett lehet szükség a tápanyagok megfelelő pótlására. 

Hiányállapotok esetén a szervezet bizonyos nem létszükségletű funkciókat hagy leromlani. Ez jelentkezhet hajhullásban, fáradékonyságban, dekoncentráltságban, de ennél lényegesen komolyabb tüneteket is produkálhat, mint a meddőség, a hormonproblémák vagy éppen a metabolikus zavarok. Ezek ellen is hatékonyan lehet fellépni a megfelelő tápanyagpótlással, hiszen így a szervezet megkapja a szükséges “üzemanyagot” a működéséhez, ami jó eséllyel visszaáll a normálisra. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a hormonproblémák vagy éppen a metabolikus zavarok kezeléséhez ne lenne szükség a szakorvosra, de a szervezet támogatása mindenképpen jó irány a problémák megoldásához, akár a 20-as, 30-as éveinkben, akár 40-50 évesen vagy azon felül.