A terhesség alatti túlzott hízásról már sokszor olvashattunk, hogy nem jó. Tudjuk, hogy visszanyerni az alakot a terhesség után nem könnyű, de halmozottan nehéz helyzetben van a kismama, ha a túlzott súlygyarapodással is szembe kell néznie. A túlsúly a magzatra is hatással van, ráadásul ez a hatás akár egész életén át elkíséri és betegségek kialakulásához is vezet.
A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.
Túlsúly, betegség és várandósság
A túlsúly önmagában is tekinthető betegségnek, hiszen annyire sok problémát okoz a testben. Ezek között a vérnyomásgondok, a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia és még nagyon sok más is szerepel. A túlsúly hatással van a keringési rendszerre, a szívre, a májra, a hasnyálmirigyre és még sorolhatnánk. Nem véletlen, hogy a tudósok igyekeznek megértetni az emberekkel: a túlsúly betegség, mely akár jelentősen megrövidítheti az életet.
A várandósság során az anya hízik, de ez a hízás természetes, azaz a test fel van rá készülve. Legalábbis egy bizonyos pontig. Sajnos a fejlett nyugati társadalmak egyik problémája a túlsúly, ez pedig a terhesség során, vagy akár már előtte is jelen van. A várandósság során jelentkező túlzott hízással pedig nem csak az anya szervezete küszködik.
A magzatra is hatással van az anyai elhízás, legyen szó arról, mikor a fogantatás már eleve túlsúllyal történik, vagy arról, mikor túlzott terhességi hízással állunk szemben. Ilyen esetekben megnő az esélye, hogy a baba nagy születési súllyal jön világra, ez pedig nem szerencsés, de ennél lényegesen rosszabb, hogy az anyai túlsúly a baba későbbi felnőttkorában jelentősen növeli a túlsúly kialakulásának esélyét és az ezzel járó betegségek kockázatát – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter termékenységi Klinika szakembere.
Mozgás és tápanyagok
A túlsúly ellen a mozgással és a megfelelő étkezéssel lehet hatékonyan fellépni, ez a legjobb és legegészségesebb módszer. A mozgás pedig terhesen is lehetséges, sőt, javasolt is, míg az orvos mást nem mond. A mozgás segít elkerülni a túlsúlyt, de az egészség megtartásában is nagy szerepe van, ami a kismamák esetében is nagyon fontos. Az étkezés egy kicsit más tészta.
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy “a kismama egyen kettő helyett” elképzelés alapvetően hibás. Nem egy másik felnőtt embert, hanem egy fejlődő életet hord a szíve alatt, kettő helyett nem kell enni. Ezzel együtt azonban figyelni kell a megfelelő tápanyagbevitelre, ami napjainkban sajnos nem olyan egyszerű feladat. A tömegtermelés és a környezeti ártalmak az élelmiszereink beltartalmát jelentős mértékben csökkentették, így már a WHO is javasolja a kismamáknak a tápanyagpótlást. Ebben lehet segítségükre a várandósvitamin.
Hogy melyiket választjuk a rengeteg lehetőség körül, az a tudatosságunkon múlik. Sajnos itt sem az ár a mérvadó, bár igen széles skálán találhatunk termékeket. A lényeg, hogy a terhesség igényeire legyen szabva a kiválasztott készítmény. Ez egyrészt azt jelenti, hogy sok és jól hasznosuló anyagnak kell lennie benne. Előbbi a komplexitás révén érhető el, utóbbinál pedig az összetevőket böngészve arra figyeljünk, hogy azok szerves kötésben legyenek jelen (ez praktikusan a -citár és -glükonát kötéseket jelenti, vagyis például cink-citrát, vagy réz-glükonát). A szerves kötésben bevitt anyagok a szervetlenekhez képest (pl.:-karbonát) akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, így hatékonyabb a szervezet támogatásában is.
A másik fontos szempont, amit sokan figyelmen kívül hagynak, hogy a terhesség három trimeszterre, három eltérő tápanyagigényű időszakra tagolódik. Az egyes trimeszterekben a magzat más és más fejlődési szakaszai kerülnek előtérbe, ezeknek pedig nem azonos a tápanyagigénye sem, vagyis olyan készítményt válasszunk, mely képes az eltérő trimeszterek eltérő igényeinek kielégítésére!
Hízás és várandósviamin
Sokan azért idegenkednek a várandósvitaminoktól, mert félnek azok hizlaló hatásától. Ez a veszély azonban minimalizálható a megfelelően tagolt készítménnyel. Mivel a harmadik trimeszterre a baba a hízásra koncentrál, így a B-vitaminok közül már csak a B6-vitaminra, a B9-vitaminra (folsav) és a B7-vitaminra (biotin) van szükség. A többi B-vitaminból már eleget raktározott el a szervezet, vagyis a pótlásukra a harmadik trimeszterben már nincsen szükség. Ez azért is jó hír, mert a B-vitaminoknak bizony étvágynövelő hatásuk van, így akár jelentős mértékben is elősegíthetik a túlzott hízást. A megfelelően tagolt várandósvitaminnal azonban ez a hatás minimalizálható így elkerülhető.