A férfiakat érintő meddőség egyre nagyobb probléma világszerte, azonban magára a gondra csak akkor derül fény, mikor a családalapítási próbálkozások kudarcba fulladnak. De vajon mennyi az esélye annak, hogy egy férfi meddő legyen?
A témában Ratkó Tünde, a Trimeszter termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Ki a meddő?
A meddőség fogalmát érdemes tisztázni, mert ez sokszor viszi tévútra az embereket. Meddőnek az a pár számít, ahol egy éven belül, normál, védekezés nélküli szexuális élet mellett sem fogan meg a gyermek.
A férfiakat érintő meddőségnek több formája van, de többnyire a spermiumszám a meghatározó szempont. 20 millió/milliliter mennyiség alatt a WHO adatai alapján már nem sok esély mutatkozik arra, hogy természetes úton, segítség nélkül is sikeres legyen a családalapítás.
Hány férfit érinthet?
Ez egy nagyon jó kérdés, de a válasz megadása nem olyan egyszerű. Az országok eltérő orvosi fejlettséggel dolgoznak, eltérő módszerekkel készítenek statisztikai adatokat, illetve a társadalmi megítélése is más és más a meddőségnek. Sok helyen olyan tabu, amiról még szégyenkezve sem hajlandóak beszélni az érintettek.
Nagy általánosságban azonban elmondható, hogy jelenleg a világon minden 6. ember meddő, de ez nem adja meg a nemek arányát. A párok esetében mintegy 15%-nál jelentkezik a meddőség ténye, itt pedig közel azonos mértékben tehetőek felelőssé a nők és a férfiak a családalapítás elmaradásáért. Vagyis a gond jelentős.
Honnan tudhatom?
A férfiak meddőségére utaló egyértelmű tünetek nincsenek – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. A fizikai akadályok – erektilis diszfunkciók – mellett hormonális okok, betegségek és nagyon sok esetben tápanyaghiányos állapotok húzódnak a terméketlenség mögött.
A férfiak nemzőképtelensége jellemzően csak akkor derül ki, mikor szakorvost keresnek fel a családalapítás elmaradása miatt. A kapott diagnózisra pedig sajnos nagyon sokan rosszul reagálnak, elutasítók, titkolják, nem fogadják el a tényeket.
A helyzet ugyan nem rózsás, de sokat lehet rajta javítani! A betegségek zöme jól kezelhető, a legjellemzőbb kiváltó ok, a tápanyaghiányos állapotok pedig megfelelő életmóddal és tápanyagpótlással orvosolhatók. Ez természetesen rendszeres mozgást és kiegyensúlyozott táplálkozást jelent, de ez sokszor kevésnek bizonyul.
Az élelmiszerek beltartalmának csökkenése, illetve a külső hatások egyre nagyobb romboló ereje okán ma már a férfiak számára is hasznos lehet a tápanyagpótlás, főleg, ha családot szeretnének alapítani. Erre egy jól megválasztott férfivitaminnal nagyobb esélyük lehet, de ehhez mindenképpen komplex készítményt válasszunk, amiben az anyagok szerves kötésben vannak jelen. A praktikusan -citrát és -glükonát kötések ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, mint szervetlen társaik, így hatásuk is jelentősebb.
Azonban az a bizonyos hatás nem napok alatt jelentkezik. A spermatogenezis folyamata egy 74 napos ciklus, mely azt is jelenti, hogy a tápanyagpótlás jótékony hatásaira akár 3 hónapot is várni kell – adott esetben mire igazán látványos lesz a javulás, még többet is.