Íme a lista, ezeket nem eheti a kismama! 

Mit ehet és mit nem, akkor most a koffeinnel mi a helyzet? Tiltólistás? És a sushi vagy a kagyló? A helyzet nem ennyire fekete vagy fehér, egyes élelmiszerek fogyasztása valóban nem javasolt, míg mások esetében a mértékletesség a fontos.  

Együnk! De mit? 

Az étkezés a trendi diéták és étkezési irányzatok mellett sem egyszerű, hát még akkor, ha a történetesen gyermek vár a nő. Tudjuk, hogy vannak tiltólistás ételek, melyekre figyelni kell, de ne feledjük, hogy a tápanyagbevitelre is kiemelten figyelni kell, hiszen ilyenkor megugrik a tápanyagigény, amit kizárólag étkezéssel fedezni ma már szinte lehetetlen. Segítségünkre van a megoldásban a várandósvitamin, de hatékonysága csak akkor lesz igazán jó, ha megfelelően tagolt (képes az eltérő trimeszterek eltérő tápanyagigényeinek kielégítésére), illetve szerves, biológiailag aktív formában tartalmazza a lehető legtöbb anyagot (ezek praktikusan a -citrátok és a -glükonátok, melyek hasznosulása akár 80%-kal is jobb)! 

Hogy egyszerű legyen eligazodni, íme a lista, mint kerüljön a kismama: 

  • Koffein 
  • Tengeri hal és herkentyű 
  • Alkohol 
  • Nyers hús (a füstölt termékek is – ezek hőkezelés után fogyaszthatóak) 
  • Nyers tojás és pasztörizálatlan tej – ezeket tartalmazó ételek is 
  • Hidegkonyhai készítmények 
  • Mosatlan gyümölcs és zöldség 
  • Azonnal fogyasztásra kész, előre elkészített ételek 

Alkohol – a legismertebb tiltott dolog a várandósság alatt, hiszen az alkohol a placentán áthatolva a magzatot is károsíthatja. Azonban alkalomadtán, azaz ritkán, hetente egyszer egy deci vörösbor még elfér, ha a kismama nagyon megkívánja – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. 

Kávé – a koffein is tiltólistás volt sokáig, ami a kávéélvező kismamák rémálmának megtestesülése. A jó hír, hogy a koffein kis mennyiségben elfogadható (napi max 200 mg). Ez praktikusan 1-2 csésze kávét jelent. Tea esetében óvatosabban, hiszen itt az adagok nagyobbak, az energiaital azonban tilos, mert túlságosan magas a koffeintartalma. Vigyázzunk a mennyiséggel, hiszen nem csak a kávé vagy a tea tartalmaz koffeint, hanem a kóla, vagy az étcsokoládé is, ezt pedig szem előtt kell tartani! 

Tengeri hal, herkentyűk – előbbiek higanytartalmuk miatt kerülendőek, ezeket a kismama még átsütve se nagyon fogyassza. A tengeri halak helyett a folyamiakat részesítse előnyben. A tengeri herkentyűk esetében itthon azok frissességével van a gond, külföldön, tengerparton ezzel elvileg nincsen gond, de ebben az időszakban inkább ne kockáztassunk egy súlyos ételmérgezést. 

Sushi, tatár beefsteak, tiramisu és társai -bár ezek ínycsiklandó finomságok, azonban nyers, azaz hőkezeléstől mentes összetevőket tartalmaznak, ez pedig lényegesen nagyobb fertőzési kockázatokat rejt magában. A sushi esetében nehéz lenne nem nyers összetevőket használni, de a tiramisu tojásmentesen is elkészíthető. Számoljunk azonban azzal is, hogy a pasztörizálatlan tej sem jó ötlet, vagyis az ilyen tejet tartalmazó termékeket is inkább hanyagoljuk éppen a fertőzésveszély miatt (a várandósság “csak” 9 hónap, azután már ehetünk minden finomságot viszonylag szabadon!) 

Nyers húskészítmények – a fentiekből ez könnyen érthető, azonban elsőre talán nem gondolnánk, hogy a füstölt kolbász is ide tartozik, hiszen nem hőkezeléssel tartósítják. Ugyancsak ebbe a kategóriába sorolható a gyengén hőkezelt hús is, mint a félig átsült steak. Ezeket természetesen fogyaszthatjuk, ha kellően megfő vagy megsül! 

Hidegtálak – könnyű, hideg finomság, ám sok nyers összetevője is van, ez pedig nem szerencsés – főleg nyáron! A kaszinótojás és a sonkatekercs így inkább maradjon a szülés utáni időszakra 

Fagyasztott zöldség, gyümölcs – mielőtt még bárki a szívéhez kapna, ezek nem tiltottak, csak a felhasználási formájukra kell odafigyelni. Hiszen nyáron szívesen hűtünk egy jó pohár limonádét fagyasztott eperrel, vagy szemezgetünk fagyasztott borsót a nagy melegben. Ezt azonban kismamaként kerüljük. A fagyasztott zöldségeket és gyümölcsöket is csak hőkezelés után fogyasszuk. 

Friss és nyers a zöldségek és gyümölcsök: frissen, nyersen a legegészségesebbek és ez a várandósság alatt sincsen másképp. Azonban egy alapos mosásra szükség lehet, hogy a kórokozók és a vegyszerek biztosan eltűnjenek a felületről. 

Készételek – ebben az esetben az előre csomagolt szendvicsek, foodboxok, kész saláták vagy a főtt rizst tartalmazó készételek kerülnek tiltólistára. Egyébként is jobb, ha mi magunk készítjük el az ilyesmit, hiszen akkor azt is biztosan tudjuk, mi került bele, de kismamaként mindenképpen kerüljük az ilyen ételeket, mert a fertőzés kockázata igen magas az esetükben!