Folsavhiány még a babavárás előtt? – Így jelezhet a test, ha hiányt szenved!

A legtöbben a folsav szót akkor hallják először komolyabban, amikor a babavárás kerül szóba. Az orvos javasolja, a védőnő is megerősíti: „szedje csak a folsavat már a tervezés fázisában is!” De mi is az a folsav, és honnan lehet tudni, ha esetleg kevés van belőle a szervezetben még azelőtt, hogy két csík megjelenne a teszten? 

A kérdésben Ratkó Tünde termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre. 

Mi az a folsav, és miért fontos még a terhesség előtt is? 

A folsav (B9-vitamin) egy vízoldékony vitamin, ami kulcsszerepet játszik a sejtosztódásban és a DNS-szintézisben, és számos más folyamatban. Már a terhesség legelső heteiben hatalmas szerepe van az idegcső (a gerincvelő és az agy előfutára) megfelelő fejlődésében – még akkor is, amikor sokan még nem is tudják, hogy terhesek! 

Ezért kiemelten fontos, hogy a folsavszint már a teherbeesés előtt is rendben legyen. Azt megállapítani, hogy hogyan is áll a folsavszint, nem könnyű, de néhány jelre azért érdemes figyelni, melyek megmutatják, hogy kevés lehet a szervezetedben ebből az anyagból. 

A folsavhiány 4 korai tünete 

Állandó fáradtság és sápadtság: ha sem a koffein, sem a hosszabb alvás nem csökkenti a fáradságot, akkor érdemes folsavhiányra gyanakodni. Mindemellett arra is figyelni kell, hogy a folsavhiány vérszegénységet okozhat, így a sápadtság is egy lehetséges tünete a hiányállapotnak
 

Feledékenység, koncentrációs nehézségek: a „ködös agy” érzés – amikor egyszerűen nem tudunk úgy összpontosítani, mint korábban – szintén lehet a folsavhiány egyik jele. A B9-vitamin ugyanis az idegrendszer és az agy működésére is komoly hatással van. 

Hangulatingadozások, levertség: a folsav a szerotonin, vagyis a boldogsághormon termelését is befolyásolja, ennek megfelelően a hangulatingadozások is a folsavhiány tünetei közt szerepelhetnek.
 

Emésztési panaszok és fertőzések: folsavhiány esetén előfordulhat étvágytalanság, puffadás, hányinger is. Ha a fertőzések is rendszeresen jelentkeznek, akkor is érdemes folsavhiányra gyanakodni, mivel a folsav az immunsejtek képzésében is jelentős szerepet játszik.

Mi a teendő: 

A folsavhiány nem olyan ritka, mint arra elsőre gondolnánk, de sajnos a pótlás sem olyan egyszerű feladat – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. A népesség 50%-a egy úgynevezett MTHFR génmutációval él. Ez különösebben nem befolyásolja a mindennapokat, azonban van egy olyan részlete, ami komoly hatással lehet a terhességekre. Ez pedig az, hogy a génmutációval élő emberek nem képes hasznosítani a szintetikus folsavat, vagyis azt, amit a legtöbb tabletta tartalmaz. 

Szerencsére a tudomány fejlődése lehetővé tette a negyedik generációs, úgynevezett Quatrefolic folsav megalkotását. Számos jó tulajdonsága mellett talán a legfontosabb, hogy ezt az anyagot MTHFR génmutáció mellett is képes hasznosítani a szervezet, vagyis a folsavpótlás nagyon jól megoldható vele – ez igaz a babavárás előtti időszakra és a terhességre is. Ennek megfelelően keressünk olyan készítményt, melyben Quaterfolic formában van jelen a folsav, emellett a lehető legtöbb anyagot szerves formában tartalmazza, illetve természetesen megfelelően tagolt, így a felkészülési időszak és az első trimeszter egységében is képes a lehető legjobban támogatni a szervezetet.