Hüvelyfertőzés terhesen? Ezzel nagyon nagy gondok lehetnek!

A kismamák igyekeznek mindent megtenni a terhességük alatt, hogy a babájuk biztonságban lehessen. A hüvelyi fertőzések azonban sajnos még az odafigyelés mellett is gyakran fordulnak elő. Ha pedig jelentkeznek jó tudni, mi is a teendő ilyenkor. 

A témában Ratkó Tünde termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre. 

Fertőzések és a kismama 

A terhesség önmaga is hajlamosít a fertőzésekre. Ennek oka, hogy a magzat genetikailag csak félig azonos a kismamával, ám annak testén belül helyezkedik el. Ezt a helyzetet a szervezet azzal oldja meg, hogy az immunműködést visszafogja, így elkerülhető, hogy a félig “idegen” sejteket a szervezet megtámadja, vagyis így lehet biztonságban a baba. 

Ennek hozadéka azonban az, hogy a kismama a fertőzések kialakulására is fogékonyabb, ami igaz a hüvelyi fertőzések esetében is. Ezek közt a legismertebb a gombás fertőzés, de a leggyakoribb a bakteriális vaginózis – mindkettő veszélyes lehet a babára nézve. 

Miért gond? 

A hüvely fertőzése kellemetlen, a gombás és baketriális fertőzések azonban különösebben nagy gondot nem okoznak a nőknek, a szervezet viszonylag gyorsan elbánik velük. A terhesség azonban megváltoztatja a felállást, hiszen a méhben már egy új élet fejlődik. A hüvelyi fertőzések a kismamák esetében könnyen válhatnak felszállóvá, mely esetben már érintik a méhet, így pedig megnövelik a vetélés és a koraszülés kialakulásának esélyét – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.Hogy mennyire? Sajnos napjainkban az ilyen tragédiák mintegy 70%-át a felszálló fertőzések okozzák. 

Ennek megfelelően, ha a gond jelentkezik, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, még akkor is, ha enyhének érezzük a tüneteket. A ráutaló jelek közt pedig a hüvelyi folyás megváltozása, állagának, szagának, mennyiségének változása a leggyakoribb. 

Mit tehetünk ellene? 

A hüvelyi folyás megváltozásával felkeresett szakorvos rendszerint lokális kezelést javasol, ez hüvelykúp formájában történik, természetesen figyelembe véve, hogy kismamáról van szó. Mind a bakteriális vaginózis mind pedig a gomafertőzés esetében, ha a fertőzés nagyon makacs, szájon át szedhető készítményekkel is kiegészülhet a kezelés. 

A fertőzések megelőzése is kiemelt jelentőségű a terhesség során. A fehérnemű szárazon, frissen tartása fontos, azaz edzés után, úszás után, a nedves fehérnemű lecserélése fontos. Ugyanígy a nedves köntös sem tesz jót, a nedves felületen ücsörgésről már nem is beszélve. A kismama ne üljön le fürdőruhában sehova, tegyen a feneke alá törülközőt, valamint mindig válasszon kellően szellőző alsóneműt, illetve aludjon nélküle. 

A szervezet támogatása révén a fertőzésekre való fogékonyság csökkenthető. Ez a hüvelyi fertőzések esetében a cink és a réz bevitel optimalizálásával is elérhető, mivel ez a két anyag a szervezetben gombaellenes, antibakteriális és antivirális hatásokkal is rendelkezik. A cink és a réz a megfelelő összetételű terhesvitaminokban jelen van, arra azonban figyeljünk, hogy szerves kötési formában legyen (cink-citrát; réz-glükonát), mivel így hasznosulásuk akár 80%-kal is jobb, azaz sokkal hatékonyabb. 

Hüvelytisztítás 

Azt gondolnánk, hogy a hüvely tisztítása, rendszeres tisztítása segít elkerülni a fertőzések kialakulását. Ez azonban súlyos tévedés! 

A hüvely egy öntisztuló szerv, mely nem igényli a rendszeres tisztítást, sem hüvelytabletta, sem hüvelyöblítés formájában. A szervben baktériumok és gombák is találhatóak, melyeknek ott van a helye. A gond akkor alakul ki, mikor a hüvely pH-ja eltolódik, így az egyensúly felborul, elszaporodik valamely baktérium vagy gomba és fertőzést hoz létre. 

A hüvely tisztítása – főleg a terhesség alatt – mindenképpen orvosi utasításra, a szakember jóváhagyásával történjen.