A tavasz beköszönte elhozza a természet ébredését, a virágok nyílnak, a rovarok előbújnak, madarak dalolnak, így pedig talán még furább, hogy sokakon ilyenkor ólmos fáradság lesz úrrá. Ez a kismamák esetében is jelen van, de esetükben ez riadalmat is kiválthat: tényleg csak fáradt vagyok, vagy a testem jelzi, hogy valami nem stimmel?
A témában Ratkó Tünde termékenységi specialista, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Fáradság és kismama
A terhesség velejárója a fáradság, főleg annak első és utolsó szakaszaiban. Ez nem kapcsolódik évszakhoz, bár erősödhet hatására. A fáradáság a kismamák esetében a beágyazódással megjelenő hormonváltozás következménye. Kellemetlen lehet, de alapvetően nem jelenti azt, hogy bármilyen problémával szembesülnénk.
Ellene tenni éppen ezért természetes módszerekkel is lehet. A friss levegő és a mozgás mindenképpen hatékonyak a kismamák esetében is, ahogyan a megfelelő tápanyagellátottság is. Ezt ma már kizárólag étkezéssel elérni szinte lehetetlen, a WHO is javasolja a várandósvitamin szedését. Komplex készítményt szedjük, mely szerves kötésben tartalmazza az anyagokat, valamint a trimeszterek eltérő igényeit megfelelő tagoltsággal képes kiszolgálni.
A megszokott fáradság elleni módszerek azonban nem minden esetben működnek. A tea, a kóla, illetve a kávé a kismamák számára nem javasolt. Bár egy csésze kávé vagy tea reggel még rendben van, de a koffein, főleg nagyobb mennyiségben nem tesz jót a placenta vérellátásának, ezzel pedig a baba fejlődésének sem – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Mikor gond van
A fáradtság tehát alapvetően nem jelent gondot, ezzel együtt előfordulhat, hogy valamilyen problémának a tünete. Pánikra ekkor sincsen ok, hiszen jellemzően olyan zavarokról van szó, melyek gyorsan és egyszerűen kezelhetők.
A pajzsmirigy alulműködése kiválthat fáradtságot, és mindenképpen foglalkozni kell vele, hiszen ilyen esetekben a pajzsmirigy hormontermelése nem kielégítő, ami bizony a terhességre is hatással van. Kezelése szakorvost igényel, mivel a pajzsmirigy alulműködésének okai többrétűek lehetnek, kezelése pedig ennek megfelelően eltérő, ráadásul figyelembe kell venni, hogy a páciens várandós.
A másik jellemző gond a fáradság hátterében a vérszegénység, melyet az esetek döntő többségében vashiány okoz. A vas kifejezetten fontos a várandósság alatt, hiszen szerepe van a sejtosztódásban, az immunrendszer normál működésében, a megfelelő oxigénellátottságban és természetesen a vérképzésben is. A vas pótlása azonban nem olyan könnyű. Bár a kismamák a legtöbb esetben szednek vitaminkészítményt, abban a vas sajnos döntő többségében szervetlen formában van jelen. A szerves vas (pl.: vas-glükonát) sokkal jobban hasznosul a szervezetben – ahogyan a szerves kötésben bevitt anyagok általában. Ez akár 80%-kal jobb felszívódást tesz lehetővé, azaz érdemes figyelni a megfelelő kötési formákra is!