Maradandó változást okozhat a magzatban, ha a kismama sokat stresszel

A kismama a lehető legkevesebbet idegeskedjen – ismerős ez az intelem? Nem véletlenül van jelen, hiszen a stressz a kismama szervezetére negatívan hat, ez pedig nem szerencsés, amikor éppen egy új életet hord a szíve alatt. Egy friss kutatás azonban arra is rámutat, hogy a stressz nem csak közvetlenül a kismama szervezetét roncsolja, hanem hatással van a baba fejlődésére, sőt, a gyermek későbbi egészségére is. 

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a Trimeszter Termékenységi Klinika segítségére. 

A kortizol szerepe 

A kortizol, vagy találóan stresszhormon néven is emlegetett anyag egy fontos résztvevője az életünknek. A mellékvese választja ki, feladata pedig a stresszhelyzetekben a szervezet felkészítése a menekülésre vagy a harcra. Ez ma már nem biztos, hogy a legjobb, hiszen a stressz nagyon erősen beivódott a mindennapokba, de elődeink életben maradásához mindenképpen elengedhetetlen volt. A kortizol-szint emelkedése több reakciót is kivált szervezetből. Emelkedik a vércukorszint, hevesebben ver a szív megnő a vérnyomás és elindul a verejtékezés is – csak hogy néhányat említsünk. 

Ezek a reakciók alapból hatással vannak a magzatra is, nem véletlen, hogy minden kismamának a nyugalmat javasolják az orvosok – ez sokszor a munkahely korai “elhagyását” is jelenti. 

A kortizol és a méhlepény 

A Barcelonai Egyetem Biológiai Karának és Biomedicina Intézetének (IBUB) gondozásában megjelent tanulmány arra mutat rá, hogy a megemelkedett kortizolszint hatással van a méhlepényre, pontosabban azokra a génekre, melyeket a stresszhormon befolyásol. A változás azonban nem szerkezeti, ahogyan arra eredetileg gondolnánk, hanem funkcióbéli. Ez pedig rányomhatja bélyegét a baba fejlődésére, valamint a későbbi egészségi állapotára is. 

A pontos behatás, illetve a következmények, melyek a babát sújtják egyelőre nem tisztázottak, azokhoz átfogóbb, ismételt és kiterjesztett vizsgálatok és kísérletek kellenek, de az már biztosnak látszik, hogy az anyai stressz bizony a babákra, a későbbi életükre is romboló hatással van. 

A stressz és a védekezés 

A stressz ellen elsősorban a nyugalommal lehet védekezni. Nagyon jó megoldás lehet a mozgás, a szabad levegőn a séta, az erdőjárás, de maga a szervezet is képes védekezni a stressz hatásai ellen. Sajnos azonban a kortizol hatására sok funkció háttérbe szorul, ezek közé tartozik az immunrendszer is – ráadásul a terhesség során ez alapvetően visszafogottan működik, hiszen a baba csak félig azonos az anyával. Ez azonban a kismamákat fogékonyabbá teszi a betegségekre, fertőzésekre, ami komoly gond, tekintve, hogy a vetélések mintegy 70%-ért bizony a felszállóvá váló hüvelyi fertőzések tehetőek felelőssé – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter termékenységi Klinika szakembere. 

Ezek ellen az immunrendszer védekezik, de mivel a stresszt kiiktatni a mindennapokból nem lehet, illetve az immunműködés visszafogott a várandósság alatt, így a szervezet támogatása mindenképpen indokolt. A hüvelyi fertőzések elkerülésében két fontos fém is szerepet játszik, egyrészt a réz, másrészt pedig a cink. Ezek a szervezetben antivirális, antibakteriális és gombaellenes hatásokkal rendelkeznek. Azonban nem elég ezeket bejuttatni a szervezetbe, a hasznosulásukat is szem előtt kell tartani. 

A cinkhez és rézhez hasonló tápanyagok pótlását ma már a WHO is javasolja, ennek megfelelő eszköze lehet egy jó terhesvitamin. A hasznosulás szem előtt tartásához mindenképpen keressünk olyan készítményt, mely szerves, biológiailag aktív formában tartalmazza a lehető legtöbb anyagot. A szerves kötésű anyagok – praktikusan -citrátok és -glükonátok, pl.: cink-citrát, réz-glükonát – hasznosulása akár 80%-kal is jobb a szervetlen kötésű társaikénál, mivel a szervetlenek lényegesen kevesebb átalakítást kell végrehajtania rajtuk ahhoz, hogy be tudja őket építeni. 

A terhesvitaminok másik kiemeleten fontos tulajdonsága a megfelelő tagoltság! Az eltérő trimeszterek ugyanis eltérő tápanyagigényekkel is rendelkeznek, ezt pedig a készítménynek megfelelően ki kell szolgálnia. Az egyes trimesztereknek ugyanis más és más a fókusza, így más arányban van szükségük a tápanyagok pótlására is!