Az immunrendszer turbózása a tavaszi időszakban sokak célja, de ugyanez igaz akkor is, amikor a nő várandós. Az immunműködés fellendítését azonban sokszor olyan módszerekkel igyekszünk megoldani, amiknek tulajdonképpen semmi hatása. Van azonban olyan megoldás is, ami valóban hatékony!
A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
A jeges fürdő és szauna
Mindenki tudja, mennyire ellazító lehet egy jó kis szaunázás, majd utána a hideg vízbe merülés. Sőt, sokan a jeges fürdőt is szívesen alkalmazzák. Ezek mindegyike kifejezetten jó hatással lehet a szervezetre, azonban az immunműködés turbózásában betöltött szerepük kétséges.
A tanulmányok ugyanis azt mutatják, ezen tevékenységek közben és után valóban megugrik az immunműködés a szervezetben, de pár órával később már nem lesz jelen a hatásuk, azaz hosszabb távon ezektől nem várhatunk tartós hatást.
A kismamák esetében a helyzet annyival változik, hogy a szauna és a jeges fürdő sem szerencsés, vagyis egyikkel sem tudják egy kicsit ösztönözni immunrendszerüket. Erre pedig nagy szükség lehet, hiszen a vetélések mintegy 70%-ért a felszállóvá váló hüvelyfertőzések tehetőek felelőssé, amiket pedig a szervezetnek meg kellene gátolnia mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere
Vitaminok és kapszulák?
Sokan esküsznek rá, hogy vitaminpótlással kikerülhetőek a betegségek, sőt, még a kismamák számára is nagy segítséget jelentenek ezek a készítmények. Nos, ez igaz, de csak bizonyos feltételek mellett.
Amennyiben a tápanyagpótlás teljesen felesleges lenne, úgy a WHO, az Egészségügyi Világszervezet nem fogalmazott volna meg ajánlást a kismamák minkrotápanyag-pótlására, pedig ezt megtette. Azaz a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok igenis segítenek. Ehhez azonban hasznosulniuk kell, ami a legtöbb esetben nem történik meg. Ennek megértéséhez tudnunk kell, hogy a legtöbb készítmény szervetlen, biológiailag nem aktív formában tartalmazza az összetevőket. A szervezetnek ezeket a hasznosításhoz át kell alakítania, méghozzá nem is csak egyszer. Ez idő és energiaigényes folyamat, ennek megfelelően a szervetlen kötésben bevitt anyagok hasznosulása igen alacsony.
A szerves kötések – ezek jellemzően a -citrátok és a -glükonátok a készítményekben, pl.: cink-citrát, réz-glükonát – más lapra tartoznak. Ezeket is át kell alakítania a szervezetnek a hasznosításhoz, de lényegesen kevesebbszer, vagyis felszívódásuk, hasznosulásuk a szervezetben akár 80%-kal is magasabb lehet a szervetlen összetevőkhöz képet, ez pedig óriási előny!
Mivel a kismamák is előkerültek a fentiekben, itt gyorsan kell tenni egy megkötést. Az ő esetükben ugyanis nem csak a szerves kötésű anyagokra kell figyelni, az sem mindegy, melyik trimeszterben milyen összetételben kapják a tápanyagpótlást, hiszen az egyes trimeszterek tápanyagigénye nem azonos. Vagyis számukra a megfelelően tagolt készítmény választása is fontos!
És a mozgás? A stressz?
Érdekes, hogy a jeges fürdő, a szauna és minden hasonló elfoglaltság csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetben. Ez praktikusan azt jelenti, hogy miközben ezeket a tevékenységeket végezzük, nyugodtabbak vagyunk. Ez igaz a sport esetében, de még a sétánál is. Ha kevesebb a stressz, akkor kevesebb kárt okoz az immunrendszerben is, ez pedig azt eredményezi, hogy javul az immunműködés, vagyis a rendszeres mozgás mindenképpen hasznos és elengedhetetlen feltétele az egészségnek!