Mivel a férfiakat érintő termékenységi gondok egyre gyakrabban és sajnos egyre erőteljesebben vannak jelen a mindennapokban, az olyan kérdéseket is érdemes elővenni, amikről már mindenki halott, de kevésbé gondoljuk, hogy komoly gondot okozhatnak. Ezek közt a legismertebb a meleg, pontosabban a herék és a meleg kapcsolata. Valahogy azonban mégsem tulajdonítunk ennek akkora jelentőséget, hiszen nincs látványos romlás, nem érzékeljük a külső jegyek alapján, hogy baj van.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.
A meleg
Kifejezetten nagyon gondot tud okozni a herék túlzott melegedése. Ennek a szervnek a megfelelő működéséhez ugyanis alapvetően alacsonyabb hőmérsékletre van szükség, mint a test működéséhez. A herék optimálisan 34-35°C üzemelnek, ez az oka annak, hogy a testen kívül, a herezacskóban helyezkednek el. A hőszabályozásban a herezacskó izmai is részt vesznek, túlzott meleg esetén ellazulva eltávolítják a heréket a test közeléből, hidegben azonban közelebb húzzák azokat a testhez.
Ennek oka pedig az, hogy ha a herék túlságosan meleg környezetben vannak, akkor romlik a spermiumtermelés. Maga a spermatogenezis ugyanis egy erősen hőérzékeny folyamat, ami ráadásul napjainkban a férfiak esetében egyébként sem áll valami biztos lábakon. Tudjuk, hogy a spermiumtermelés alapkövetelménye a megfelelő tápanyagellátottság, ma már a férfiak többsége szed is férfivitamint. Ráadásul arra is kiemelt figyelmet fordítanak, hogy a vitaminkészítmény szerves kötésben (-citárt; -glükonát) tartalmazza a lehető legtöbb anyagot, valamint megfelelően komplex legyen! Ez azonban a meleg okozta gondokat csak kompenzálni képes, megszűntetni sajnos nem.
Miért gond a meleg?
A melegben lelassul, vagy teljesen meg is áll a spermatogenezis folyamata. A hő megzavarja a DNS szintézisét, valamint a sejtosztódást is. Ennek megfelelően a létrejövő spermiumok mozgékonysága is sérülhet, ráadásul a meleg oxidatív stresszhatásnak teszik ki a spermiumokat, ennek következtében minőségük is károkat szenved. A minőségi romláson átesett spermiumok még képesek a megtermékenyítésre, de sajnos így jelentősen megnő a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélye – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
A herék számára túlságosan magas hőmérséklet a tesztoszteron termelésének folyamatába is beleszól, alacsonyabb hormontermelést eredményez, mely sajnos hosszabb távon nagyon sok funkció leromlását, eltolódását hozza magával…
Alapvető gondok
Nem is hinnénk, hány ponton indítunk támadást a herék ellen. Az első a divat, mely a szűk nadrágokat és a sportosan szűk alsónadrágokat preferálja. Ez a sportnál valóban jól jön, de a hétköznapokban a herék számára sokkal ideálisabb a laza boxer, hiszen így a herezacskó a hőszabályozási funkcióját korlátozás nélkül képes ellátni. Persze ehhez a kevésbé szűk nadrág is kell.
Hatalmas gond lehet a technológia is. A zsebben tartott mobiltelefon, az ölben elhelyezett laptop, vagy éppen az autóban télen előszeretettel használt ülésfűtés is problémás lehet – ezekről érdemes lemondani.
A szauna és a forró kádfürdő sem a legjobb ötlet, ami persze nem azt jelenti, hogy teljesen tiltólistásak, pusztán azt, hogy ne éljünk velük gyakran. Ugyancsak nagy mumus az ülőmunka. Ez nem csak azért gond, mert a vérkeringésnek, az izmoknak, a tartásnak és a közérzetünknek nem tesz jót. Az állandó ülés a heréket is kényelmetlenül meleg helyzetbe hozza. Az ülőmunkát így a javaslatok alapján óránként legalább 10 percre mindenképpen érdemes megszakítani, de az is fontos, hogy ilyenkor álljunk fel, mozogjunk egy keveset, mert ha továbbra is ülünk, akkor a testünkért nem tettünk semmit.