A kérdés nagyon is aktuális, hiszen a férfiakat érintő meddőség egyre erőteljesebben van jelen az egész világon. Egyes szakemberek szerint 2060-ra már több lehet a meddő férfi a Földön, mint a termékeny, azaz valóban fontos, hogy vissza lehet-e fordítani minden férfiakat érintő meddőséget?
A válasz megadásában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.
A meddőség oka
A férfiak nagy arányú meddőségi problémái mögött többnyire olyan okok húzódnak, amiket lehet kezelni, sokszor viszonylag egyszerűen! Sajnos azonban igaz, hogy léteznek olyan állapotok, melyeknél maga a spermiumtermelés hiányzik, így pedig még mesterséges megtermékenyítés sem valósítható meg – ezek azonban ritkák.
A férfiak meddősége az esetek jelentős részében a nem megfelelő életmód következtében kialakuló tápanyaghiányos állapotokból adódik. Ha pedig ez önmagában még nem okozna ilyen jelentős funkcióromlást, akkor még hozzá lehet venni a környezet romboló hatásait, a légszennyezettséget, az élelmiszerek romló beltartalmát és még nagyon sok más tényezőt is. A jó hír, hogy az ilyen állapotokon az életmódváltás és a megfelelő tápanyagpótlás aránylag gyorsan és egyszerűen képes segíteni. A rendszeres mozgás és a kiegyensúlyozott étkezés alapfeltétel a javuláshoz, de az élelmiszerek tápanyagtartalmának drasztikus csökkenése miatt sajnos sokszor nem elég. Egy megfelelő férfivitamin azonban képes lehet pótolni a továbbra is hiányzó tápanyagokat. Ehhez azonban kell, hogy komplex és szerves kötésű anyagokat tartalmazó készítményt válasszunk, ellenkező esetben a bevitt anyagok hasznosulása nevetségesen alacsony lesz, vagyis tényleges, hatékony segítséget nem igazán várhatunk tőlük.
A meddőség kialakulhat hormonális okok miatt is, melyet szakorvos segítségével tudunk kezelni, ám ebben az esetben is szükségesek lehetnek a tápanyagpótlások és az életmódváltás! Több betegség is tünetként produkálhatja a meddőséget, például a pajzsmirigy problémák, herebetegségek, fertőzések vagy genetikai rendellenességek – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.
Lehet olyan, hogy semmi sem segít?
Igen, de azért szögezzük le, hogy ez nem gyakori. A meddőségi problémák egy pár esetében összetett gondok. Sokszor nem csak a pár egyik tagját kell kezelni, hanem mindkettőt, de a helyzet nem reménytelen, sőt!
Az olyan kórképek, melyekre nincsen megoldás jellemzően genetikai vagy anatómiai eredetűek, illetve egy durva sérülésből adódhatnak. A kilátástalan helyzetekben is sokat segíthet egy szakorvos, hiszen megfelelő eljárásokkal kinyerhet életképes spermiumot, mely az IVF eljárás során felhasználható – így valóban nagyon sokáig él a remény!
Amikor a herék nem képesek ellátni a funkciójukat, a spermatogenezis teljes egészében hiányzik, vagyis nincsen spermiumtermelés, akkor hímivarsejt hiányában a hagyományos családalapítás még orvosi segítséggel sem működik. A donorspermium használata, illetve az örökbefogadás még ekkor is lehet opció, vagyis a családdá válás lehetősége ekkor sem veszik el teljesen.