A pajzsmirigy betegségeit sokszor női problémának tekintik, holott ez nem igaz. Bár tény, hogy a pajzsmirigy alulműködés sokkal gyakoribb a nők körében, a férfiakat is érinti, ráadásul nagyon rossz irányba befolyásolja a családalapítási lehetőségeket is.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Alulműködés
Hazánk jódhiányos terület, ennek megfelelően a pajzsmirigy megbetegedései igen gyakoriak, népbetegségnek tekinthetőek. A férfiak esetében is jelen vannak, azonban több olyan tünetet is produkálnak, amikről a többség nem is tud.
A legismertebb tünetek közt jelentkezik az anyagcsere lassulása, valamint a hidegtűrés romlása, vagyis a pajzsmirigy alulműködése mellett a férfiak is fázósabbá válnak. Ezen felül jellemző a fáradság és a libidó csökkenése is.
Együtt élni a gonddal
A fent említett tünetek sajnos nem olyan egyértelműek, sokan betudják a rohanó hétköznapoknak, élik tovább mindennapjaikat. Csakhogy ez nem tesz jót az állapotnak, hiszen már a kialakulásért is a nem megfelelő életmód, a rossz étkezési szokások, a stressz és az állandó rohanás tehető a legtöbbször felelőssé. Ennek nyomán alakulnak ki azok a tápanyaghiányos állapotok, melyek a pajzsmirigy alulműködéséhez is vezetnek.
Azon túl, hogy az állapot csökkenti a libidót, számolni kell azzal is, hogy a férfiak termékenységére is romboló hatással van. Alulműködés esetén a spermiumszám lecsökken, ahogy romlanak a herefunkciók is, ráadásul merevedési zavarok is kísérhetik. Ezeken felül sajnos a spermiumok minősége is romlik. Ez komoly gond, mivel így a megtermékenyítés nem lesz lehetetlen, de sajnos jelentősen megnő a vetélések, koraszülések és genetikai rendellenességek kialakulásának esélye – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Így pedig már érthető, miért tulajdonítanak egyre nagyobb jelentőséget a megfelelő életmódnak, illetve a megfelelő tápanyagpótlásnak. Sajnos napjainkban még az egészséges étkezés és rendszeres mozgás mellett is kialakulhatnak a tápanyaghiányos állapotok, így a tápanyagpótlás is szükséges! Ennek eszköze lehet egy férfivitamin, de ehhez mindenképpen komplexnek kell lennie, illetve a lehető legtöbb anyagot szerves kötési formában kell, hogy tartalmazza, a praktikusan -citrát és -glükonát kötési formák ugyanis akár 80%-kal is jobb hasznosulást eredményeznek.
Szakember
Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy alulműködése több hormon termelésére is hatással van – például a tesztoszteronra. Mivel hormonális eltolódásokat okoz, így kezeléséhez szakemberre is szükség lesz. A megfelelően beállított hormontermelés és a tápanyagpótlás mellett a termékenység is jó eséllyel helyreáll, a családalapítás útjából is elhárul az akadály, valamint a többi kellemetlen tünet is eltűnik.