Jósló fájás, vagy szülési fájások – mi a különbség? 

A terhesség során, ha már a méh összehúzódik, fájásokat észlel a kismama, akkor lehet örülni, nemsokára a baba megérkezik a világra. De mi a helyzet akkor, ha a fájások a 24. héten jelentkeznek? Vagy ha jóval a szülés kiírt időpontja előtt? Van különbség az úgynevezett “jósló” fájások és a szülési fájások között? 

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre. 

Jósló? 

A jósló fájás neve kissé megtévesztő, mert nem feltétlenül jósol semmit. Talán ismertebb elnevezés a Braxton-Hicks kontrakció, mely nagyon sok sitcom számára jelentett vicces helyzetekkel teli lehetőséget, amiken mi is jókat derültünk. 

Ezek a fájások azonban nagyon ijesztőek lehetnek, hiszen a méh összehúzódása automatikusan azt jelenti a kismama számára, hogy az idő elérkezett. Ez pedig, ha a 24. héten vagy a kiírt időpont előtt jó pár héttel jelentkezik, kifejezetten ijesztő lehet. 

Vannak különbségek? 

Szerencsére alapvető különbségek vannak a jósló fájások és a tényleges szülési fájások között. A jósló fájást nem mindenki érzi, és aki érzi is, azok sem ugyan akkor. A Braxton-Hicks kontrakció jelentkezhet a terhesség 24. hetétől igazából bármikor, lehet erőteljesebb, de gyengébb is. 

Ami fontos, hogy ez érzésre inkább a has keményedését jelenti, mely nem tart tovább 30-60 másodpercnél. Ha mégis tovább van jelen a fájdalom, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. 

Az összehúzódások rendszertelenek, és nem is rendeződnek rendszerbe. Ezzel szemben a szülés közeledtét jelző fájások bár rendszertelenül indulnak, egy idő után bizony ritmusossá válnak. 

A Braxton-Hicks kontrakció a testhelyzet változtatására sokszor megszűnik. Ha ez történik, akkor biztosan nem szülési fájásról van szó, az ugyanis nem múlik el semmi ilyesmitől. 

A jósló fájás nem erősödik, vagyis, ha többször is jelentkezik, nem lesz erősebb az idő előrehaladtával – ez a szülési fájások esetében nem igaz – emeli ki dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. 

Megelőzhető? 

Ki kell emelni, hogy ezek az összehúzódások nem veszélyesek, bár ijesztőek lehetnek. A megjelenésük elkerülésére nincsen biztos módszer, de sokat segíthet a megfelelő folyadékpótlás, illetve a magnézium, valamint a kalciumellátottság, mely a terhesség során sokszor igen alacsony. Ezen igyekeznek változtatni a várandósvitaminok, de sajnos a többségükben olyan magnézium, illetve kalcium van, mely nem jól hasznosul, hiába szedünk belőle kellő mennyiséget. 

A szerves kötésű anyagok (jelen esetben például a magnézium-citrát) hasznosulása a szervezetben lényegesen jobb, így az izomok is megfelelő mennyiségben juthatnak hozzá. Fontos azonban megjegyezni, hogy a tápanyagigények, így a magnézium és a kalcium igény a három trimeszter alatt nem azonos! Vagyis a tápanyagokat a trimeszterek igényeire szabva érdemes pótolni.