A terhesség alatt semelyik kismama nem szeretne vérrel, vagy barnás hüvelyi folyással találkozni, hiszen ezek pánikot váltanak ki belőlük. Fontos azonban megjegyezni, hogy a barna váladékozás több dolgot is jelenthet, és ennek megfelelően kell kezelni azt!
A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.
Mit jelenthet a barna váladékozás a terhesség alatt?
A barnás folyás sajnos nagyon sok nő számára egyáltalán nem ismeretlen jelenség. A legtöbb esetben hormonális eltérést jelez, mi jellemzően azt is jelenti, hogy a teherbe esés nehezített, vagy – ameddig a kiváltó okot nem orvosolják – lehetetlen.
A barna váladékozás a terhesség alatt is jelentkezhet. szerencsés esetben csupán arról van szó, hogy egy egészen kevés vér jelentkezik, amit a hüvely savas flórája megszínez. Ez jelentkezhet a vérbőség miatt szex után, vagy esetleg kenetvételt követően.
A rosszabb lehetőség az, hogy most is hormonális kiváltó okokkal nézünk szembe. Bár a várandósság már kialakult, a hormonháztartás megfelelően kiegyensúlyozott működése most is elengedhetetlenül fontos, hiszen ha az nem működik jól, akkor a beágyazódás elmaradhat, esetleg vetélés léphet fel. Ha a barna váladékozás a terhesség félidején túl jelentkezik, úgy a koraszülés veszélyével nézhetünk szembe, vagyis ennél a jelenségnél mindenképpen és sürgősen orvossal kell konzultálni. A szakember valószínűleg vizsgálatra behívja a kismamát, így kizárhatja a komoly problémák lehetőségét.
Fertőzés is állhat a háttérben
A doktor úr a ratkotunde.hu-nak elmondta, hogy a barna váladékozás kiváltó oka lehet hüvelyi fertőzés is. ez sajnos nem könnyebb helyzet, mint az előbb felsoroltak, hiszen a felszálló hüvelyi fertőzések felelősek a koraszülések és vetélések egy igen jelentős hányadáért.
Szerencsére ez ellen a kismama is tehet, méghozzá a kellő odafigyeléssel, a helyes táplálkozással, és a rendszeres mozgással. Ezekkel ugyanis jó állapotban tarthatja a testét, ami segít leküzdeni az esetleges fertőzéseket. Fontos, hogy a szervezet számára biztosítsuk azokat az anyagokat, melyekkel ez a harc könnyebb. Ezek között a cink és a réz kiemelten fontosak, hiszen a szervezetben antibakteriális hatással bírnak.
Az immunrendszer megfelelő működéséhez kiegyensúlyozott tápanyagbevitel szükséges, ügyelve a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek meglétére is. Ez a várandósság időszakában kiemelten fontos, ez az oka, hogy a szakemberek jelentős része várandós vitamin szedését javasolja. A készítmények között azonban mindenképpen érdemes olyat keresni, melyben a két említett anyag megtalálható, emellett pedig fontos, hogy a vitamincsalád szerves kötésekkel rendelkezzen. Így ugyanis a felszívódás akár 80%-kal is jobb lehet, így támogatva trimeszterről – trimeszterre az anyát és a babát.