Betegség a férfiakat érintő meddőség? Gyógyítható? 

A férfiakat érintő meddőség egyre gyakrabban kerül elő a sajtóban és sajnos a mindennapokban is. Ennek ellenére sokan nem tudják, mivel is állnak szemben, ijesztő hallani egy ilyen diagnózist, így el is fordulnak tőle, nem foglalkoznak vele, nem hajlandóak elfogadni, ezzel pedig komoly terhet rónak a párjukra is. 

Ratkó Tündével, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakemberévelh tisztázzuk az alapokat a férfi meddőséggel kapcsolatosan. Gyógyítható? Betegség? Egyedül vagyok ezzel a gonddal? 

Egyedül vagyok? 

A férfiakat érintő meddőség egyre nagyobb arányban jelentkezik világszerte. Mostanra a gyermekért küzdő párok mintegy 50%-nál a férfi oldalán, vagy ott is keresendő a probléma, vagyis a meddő férfinek nem kell egyedül éreznie magát, még fontosabb, hogy kaphat szakszerű segítséget! 

Betegség? 

Nem. A meddőség egy tünet, egy állapot, nem egy betegség. Akkor beszélünk meddőségről, ha egy párnál normál, rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet mellett egy éven belül sem sikeres a teherbe esés.  

A meddőség önmaga nem betegség, de kiválthatja betegség is. Ez többnyire hormonális eltolódásokhoz vezető kor, de több variáció is lehetséges. Ezen szakember jó eséllyel képes segíteni – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. Más a helyzet, ha az oka a meddőségnek genetikai eredetű. Ebben az esetben is vannak lehetőségek, a saját, vér szerinti gyermek fogantatására is, azonban ehhez tenni kell! 

A férfiakat érintő meddőség legnagyobb arányban a nem megfelelő életmódhoz, a környezeti ártalmak romboló hatásaihoz kapcsolódik. Ez a mozgásszegény életmód és az egészségtelen étkezés mellett a stressz jelenlétét, az élelmiszerek beltartalmának jelentős csökkenését, a szmog jelenlétét és még sok más tényezőt takar. Ezek együttesen mind a spermiumok számára, mind pedig azok mennyiségére hatással vannak. A mennyiségi romlás a megtermékenyítést lehetetleníti el, a minőségi romlás pedig sajnos jelentősen képes megemelni a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét. 

A környezeti ártalmak ellen is fel tudnunk lépni, bár könnyű lenne azt mondani, hogy stresszeljünk kevesebbet. Az idegeskedés, a szmog és hasonló tényezők a test tápanyagfelhasználását emelik meg, az élelmiszerek beltartalmi csökkenése pedig sajnos azt eredményezi, hogy még egészséges étkezés és rendszeres mozgás mellett is nagyon sok esetben jelentkeznek tápanyaghiányos állapotok. Ezek pedig nagyon könnyen vezethetnek a férfi meddőség kialakulásához. Megoldás lehet a megfelelő tápanyagpótlás, melyben a jó férfivitamin is segíteni tud! Ehhez azonban a lehető legtöbb anyagot szerves, biológiailag aktív formában kell bejuttatni a szervezetbe, hiszen a szerves kötésű anyagok hasznosulása a szervetlenekkel szemben akár 80%-kal is jobb (a készítményekben jellemzően a -citrát és -glükonát kötési típusokat érdemes keresni, pl.: cink-citrát, réz-glükonát)! 

Gyógyítható?

Ez egy összetett kérdés, de a legtöbb esetben legalább annyira fel lehet “javítani” a helyzetet, hogy életképes és a megtermékenyítésre alkalmas spermiumokhoz jussunk. De hogy megnyugtassuk, az esetek többségében viszonylag egyszerűen megoldható a meddőség a férfiak esetében is. Ehhez persze nekünk is tenni kell, figyelnünk kell a szervezet egészségére és megfelelő tápanyagellátottságára, és érdemes szakorvos segítségét is kérni, elfogadni. A csöppnyi élet kárpótol majd minden kellemetlenségért!