A szoptatás időszaka kiemelt jelentőségű. Nem csak azért, mert nagyon fontos összetevője az anya és a gyermek kapcsolatának, hanem azért, mert akárcsak a terhesség ideje alatt, a szoptatás időszakában is az édesanya szervezete gondoskodik a baba tápanyagigényeiről. De mi a helyzet akkor, ha az anyatej összetétele nem megfelelő? Lehet, hogy az anyatej nem tartalmaz elég tápanyagot?
A témában Ratkó Tünde, A Trimeszter Termékenységi Klinika termékenységi szakembere van a segítségünkre.
Anyatej
A lehető legtökéletesebb tápanyag a baba számára az anyatej. Semmi más nem képes olyan mértékben táplálni és erősíteni a kicsi szervezetét, mint az anyatej. Nem véletlen, hogy mindent megtesznek a kismamák, hogy a tejtermelésük rendben legyen. Sokan elfelejtik, hogy a szoptatással bizony a terhesség után is az anya szervezete gondoskodik a babáról, ideális esetben, vagyis kizárólagos anyatejes táplálás esetében 100%-osan!
Ennek megfelelően, ahogyan a terhesség támogatásra szorul, és a WHO is javasolja a mikrotápanyagok pótlását a trimeszterek alatt, a szoptatási időszakban is érdemes támogatni a szervezetet, hogy a tejtermeléssel ne legyen gond. A szoptatás alatt a szervezet tápanyagigényei azonosak a harmadik trimeszter igényrendszerével, így az olyan vitaminkészítmények, melyek a harmadik trimeszterre vannak optimalizálva, alkalmasak a szoptatás alatt is a szervezet támogatására. Persze itt is fontos a komplexitás és a szerves kötésű anyagok jelenléte a hasznosulás miatt!
Elsőre kevés, fura a színe…
A kolosztrum, vagyis az előtej sok kismamát megrémít. Egyrészt nem olyan a színe, mint megszoktuk, másrészt a mennyisége is igen csekélyke. Ugyanakkor ez az előtej hatalmas mennyiségben tartalmaz vitaminokat, fontos tápanyagokat, fehérvérsejteket és antitesteket, vagyis a kicsi immunműködésének alapjait adja meg. Mennyiségi kérdésekben pedig a nagyjából 3 evőkanálnyi mennyiség egy nap alatt tökéletesen elegendő, hiszen a csöppségünk gyomra kezdetben csupán cseresznyemag nagyságú – mondja Ratkó Tünde, A Trimeszter Termékenységi Klinika termékenységi szakembere.
Nem hízik/túl sokat hízik
Létezik egy növekedési táplázat abban a bizonyos “nagykönyvben”, ami alapján a szakemberek nagyjából be tudják kategorizálni a hízás mértékét. Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy ez statisztikai adat, azaz nem szentírás. Ez azért fontos, mert ha a baba súlygyarapodása ettől eltér, sok kismama megijed, hogy a teje nem tartalmaz elegendő tápanyagot, vagy éppen fordítva, túl zsíros, és inkább tápszert ad a kicsinek.
Tudni kell, hogy a szoptatás és a tejtermelés egy elképesztően finoman hangolt rendszer. Az anyatej összetétele minden esetben igazodik a kicsi igényeihez, vagyis nem létezik olyan, hogy nem jó minőségű anyatej (azzal lehet gond, ha túl korán, a mell “kiürítése” előtt teszi át egyik mellről a másikra a babát az anyuka).
Gondot okozhat még a vízzel vagy teával történő itatás is, főleg az első időszakban. A szakemberek ajánlásai alapján lehetőleg a kicsi az első 6 hónapban kizárólag anyatejjel találkozzon. Ha éhes, ha szomjas, ez a legjobb, amit kaphat. Ráadásul a fentiekből az is kiderül, hogy a nagy melegben, a nagy hidegben, bármilyen körülményben az anyatej összetétele igazodik az igényekhez, azaz a baba megkapja, amire csak szüksége lehet!