Hírek

A ketogén diéta öregíti a sejteket, ez pedig komoly gond 

A ketogén diéta férfiak körében igen népszerű, mely segít elérni az optimális kinézetet, az izmok tónusos kirajzolódását. De, mint olyan sok más esetben, most is úgy tűnik, a tartós diéta bizony nem tesz jót a szervezetnek. 

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre. 

Ketogén diéta? 

Azoknak, akik rendszeresen edzenek valószínűleg nem újdonság a ketogén diéta. A lényege, hogy a szénhidrátok bevitelét a minimálisra csökkentjük a zsírok javára. Jellemzően 4:1 arányú elosztást jelent, ami azt eredményezheti, hogy az izomépítés gyorsabb lesz, a test tónusosabbá válik, hiszen a szénhidrátok igen nagy mennyiségben kötik meg a vizet is. 

A tudósok már jóideje figyelik az étrend hatásait. Eredetileg a ketogén étrend az epilepsziás betegek kezelésére szolgált. A máj, szénhidrát hiányában a zsírokat kezdi el átalakítani ketontestekké, ezekből készít energiahordozókat, melyeket az agyszövet képes is hasznosítani. A ketontestek görcsgátló hatással bírnak, így az epilepsziás betegeknél csökken a rohamok száma. A ketogén étkezés azonban hasonló az éhezéshez, így hosszabb távon egyáltalán nem egészséges, bár a szervezet képes tolerálni akár éveken át is. 

Kutatás 

David Gius, a San Antonió-i University of Texas Health Science Center munkatársának vezetésével készült nemrégiben egy kutatás, mely egér kísérletekben igazolta, hogy a ketogén diéta hatására a szervek gyorsabban öregszenek. Egészen pontosan a sejtöregedést jelző markerek aránya ugrott meg a szervekben. Ez pedig komoly probléma, hiszen az elöregedő sejtek a működésre is hatással vannak. Többek közt növelik a cukorbetegség, a meddőség, vagy éppen a hormonális problémák kialakulásának esélyét is – mondja Ratkó Tünde. 

Az öregedő sejtek probelamtikája megmutatkozik a termékenységben is. Ez ugyanis minőségi romlást eredményezhet a spermiumok esetében, mely nem teszi lehetetlenné a megtermékenyítést, de jelentősen megnöveli a vetélés, koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét. 

Merre tovább? 

A ketogén diéta több szempontból is problémás, és úgy tűnik, több hátránya van, mint előnye. Marad a vegyes étrend, az egészséges táplálkozás és a mozgás – ezek hozzák el a fogyást és a tónusos izomzatot, igaz, valamivel lassabban. 

A diéták és étkezési trendek sajnos sokszor hoznak létre hiányállapotokat a testben, ami hosszabb távon gondokat okozhat. A hiányállapotok – vagyis az egyes építőelemekből (vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok) fennálló hiányok – a szervezet egyes funkcióinak leromlásához vezetnek. A hiányokat pótolni pedig napjainkra kizárólag étkezéssel igen nehéz. Egy jól megválasztott férfivitamin (szerves kötésű anyagokkal, melyek praktikusan a -citrát és -glükonát kötési formákat jelentik, így hasznosulásuk 80%-kal is jobb) sokat segíthet a probléma megoldásában. A tápanyagraktárak feltöltése révén hozzájárulhat a teljesítmény növekedéséhez és a normál termékenység fenntartásához is. 

A diétákkal kapcsolatosan szem előtt kell tartani, hogy azok hosszan csak ritkán tarthatóak fenn anélkül, hogy eltolódásokat okoznának a szervezetben.

Scheftsik TamásA ketogén diéta öregíti a sejteket, ez pedig komoly gond