Egyre és egyre kevesebb gyermek születik világszerte. Természetesen az okokat a tudósok is nagyon szeretnék megismerni, így több elmélet is született arra vonatkozóan, vajon mi is okozza mindezt. Ezek közül a gazdasági, illetve az egészségügyi tényezők az igazán elkeserítőek.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakember van a segítségünkre.
Gazdaság
Claudia Goldin, a 2023-ban közgazdasági Nobel díjas tudós friss kutatása rámutatott arra, hogy a nők munkába állása, valamint az otthon végzett, úgynevezett láthatatlan munka, vagyis az otthoni munka végzése miképpen befolyásolja a gyermekvállalási kedvet, lehetőséget.
Azokban az országokban, ahol a nők munkavállalása támogatott, valamint a gazdaságban betöltött szerepük is igen nagy, fizetésük is hasonló a férfiakéhoz, ott kezdetben csökken a gyermekvállalási kedv, de később megemelkedik, illetve az emelkedett szinten stagnál. Ez a fejlett nyugati társadalmaknál van jelen, de mégis több olyan ország is van, ahol ezek a mutatók a rendszerben megakadást hoznak, mert alacsonyabb szintre esnek. Ennek oka pedig a házimunka, pontosabban a házimunka aránya, melyet a férfiak és a nők viselnek. Azokban az országokban, ahol a férfiak több házimunkát vállalnak a gyermekvállalási kedv is megnő, hiszen a nőre nehezedő terhek jelentősen csökkennek.
Meddőség
A pénz fontos, de nem minden. Sok esetben találkozhatunk azzal a jelenséggel is, hogy bár a hajlandóság, a családalapítási kedv megvan, a lehetőség azonban sajnos nincs. Nem a pénz, hanem az egészség az akadály, pontosabban a meddőség, mely napjainkra a bolygón minden hatodik embert érint!
Az emberi szervezet normál működéséhez a megfelelő tápanyagellátottság a kulcs. Ha ugyanis nincs “alapanyag” a szervezetben, akkor a funkciókat nem képes kielégítően ellátni, azok leromlanak, így pedig a test normál működése is elcsúszik – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Nosza, fel kell tölteni a raktárakat, amiket alapvetően az étkezés révén tehetünk meg. Ez azonban ma már nem ilyen egyszerű, mivel a tömegtermelés ebbe erősen beleszól. Egységnyi földterület adott mennyiségű tápanyaggal rendelkezik. Ezen a területen azonban egyre több és több terményt kell megtermelni, így sajnos az élelmiszerek beltartalma jelentősen lecsökken. Ez akár 50%-os, vagy magasabb arányú csökkenést is eredményezhet, miközben testünk tápanyagfelhasználása nő a környezeti tényezők terhelése (klímaváltozás, szmog, stb.) miatt. Ennek megfelelően ma már kizárólag étkezéssel feltölteni, fenntartani a tápanyagraktárakat igen nehéz.
WHO
Az Egészségügyi Világszervezet számára sem ismeretlen ez a jelenség, ahogyan azt is tudják a szakemberek, hogy egy terhesség létrejötte, illetve annak kihordása a szervezet számára extra tápanyagigénnyel jár. Vagyis, ha nincs megfelelő tápanyagmennyiség, akkor igen kicsi az esélye annak, hogy a terhesség létrejön, illetve, hogy ki tudja hordani a kismama. Nem véletlen, hogy a WHO hivatalos ajánlást fogalmazott meg a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlására, hiszen ezzel a módszerrel nagy mértékben növelhető a terhesség létrejöttének valószínűsége.
A tápanyagpótlás jó eszköze a várandósvitamin, de csak akkor, ha megfelel néhány paraméternek:
- Komplexitás: nehéz megmondani, éppen miből van hiány a szervezetben, ráadásul az egyes tápanyagok segítik mások hasznosulását, így mindenképpen érdemes komplex termék mellett letenni a voksunkat.
- Szerves összetevők: a praktikusan -citrát és -glükonát (például cink-citrát, réz-glükonát) kötéssel rendelkező összetevők hasznosulása akár 80%-kal is jobb a szervetlen kötésű anyagokénál, például a karbonátoknál (a termék összetétele jellemzően apró betűs részben olvasható a dobozon).
- Trimeszter: fontos, hogy a kiválasztott termék képes legyen szem előtt tartani az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is. A felkészülési időszak és az első trimeszter képez egy egységet, a második trimeszter egy másikat, a harmadik trimeszter és a szoptatás pedig egy harmadikat. Ez a hármas tagolás a termékben is jelen kell legyen, hiszen így tudja a legoptimálisabban kiszolgálni a test igényeit.