Fogy a magyar, de vajon miért?

Európa minden országában gondot okoz a népesség fogyása. Ez idehaza sincsen másképpen, és sajnos tavaly sem lett jobb a helyzet. Rekordalacsony, 77 500-as születésszámmal lehetett számolni egy évre, mely elkeserítő adat, főleg annak tudatában, hogy a vetélések száma évről-évre növekszik. 

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre. 

Születés és halál 

Idehaza 2024-ben 77 500 gyermek született, mely messze elmarad a tavalyi és még jobban a tavaly előtti adatokhoz képest. A halálozások száma is csökkent valamelyest, de még így is 127 500 az adat, ami sokkal magasabb a születések számánál. 

Sajnos ebből jól látszik, hogy a népességfogyás már itt tetten érhető. Ehhez pedig még azt is érdemes hozzávenni, hogy 2023-ban 100 élve szülésre 40,8 magzati halálozás jutott a statisztikai hivatal adatai alapján. Vagyis ezek azok a vetélések, melyeknél az orvos már igazolta a terhesség meglétét, azok nincsenek benne, ahol a várandósság még az előtt leállt, hogy a terhességet megállapították volna. 

Miért? 

Hogy mi az oka az alacsony születésszámnak egy nagyon összetett kérdés, de semmi esetre sem szabad kihagyni a képletből a meddőség egyre nagyobb arányú jelenlétét, mely világszerte megmutatkozik. Ugyanez igaz a vetélések, magzati halálozások esetében is: ezek mintegy 70% a felszálló fertőzések következtében jön létre, mely az immunrendszer megfelelő működésével és némi odafigyeléssel elkerülhető lenne – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője. 

Az egyik vezető ok, mely a meddőség és a vetélések kialakulásánál is tetten érhető a tápanyaghiányos állapot. Szervezetünk normál működéséhez tápanyagokra van szükség, meghatározott mennyiségben. Amennyiben ezek a mennyiségek elmaradnak, úgy a szervezetben funkcióromlás jön létre, illetve leállnak az olyan hatalmas tápanyagigényű folyamatok, melyek nem szükségesek közvetlenül az életben maradáshoz – ilyen a várandósság is. 

Étkezés és tápanyag 

Alapvetően a megfelelő tápanyagpótlás az étkezésekhez kötődik. Csakhogy az élelmiszereink beltartalma sajnos jelentősen lecsökkent, és ezért nagyrészt a tömegtermelés okolható. Egységi földterületen egyre és egyre több terményt hozunk létre, ám a tápanyagok pótlása a földben sem megy csak úgy, így a megtermelt élelmiszerek beltartalma egyre csökken. Az utóbbi pár évtizedben akár 50% feletti veszteségekkel is lehet számolni. 

Ennek megfelelően ma már a WHO is javasolja a mikrotápanyagok pótlását a terhességnél, vagyis a várandósvitamin szedését. Ahhoz azonban, hogy egy ilyen készítmény valóban hatékony lehessen, trimeszterek szerint kell adagolnia a tápanyagokat, komplexen és lehetőleg szerves kötési formában. Így ugyanis a hasznosulás lényegesen jobb lesz. A -citrát és -glükonát kötések megléte mellett kiemelten fontos a trimeszterenkénti tagolás. Az eltérő trimesztereknél más és más a fejlődési szakasz fókusza, így eltér azok tápanyagigénye is, ezt pedig a terhesvitaminnak ki kell tudnia szolgálni! 

A felszálló fertőzések kivédésére a cink és a réz kifejezetten alkalmasak, hiszen a szervezetben antivirális, antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek. Hasznosulásuk pedig cink-citrát és réz-glükonát formában kiemelkedően jó!