A terhesség során az immunrendszer visszafogott működése miatt sajnos a hüvelyfertőzések is gyakrabban jelentkeznek. Ezek ijesztőek lehetnek, de megelőzhetők és kezelhetők is. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy mivel is állunk szemben.
Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője segít megismerni a leggyakoribb hüvelyfertőzéseket, melyekkel a terheség során találkozhatunk.
Bakteriális vaginózis
Alapvetően igen gyakori kórképről van szó. A terhesség során számolni kell megnövekedett hüvelyi folyással, ez azonban természetes és veszélytelen jelenség. A hüvelyfertőzések révén ez a folyás megváltozik, ez alapján ismerhetünk rá a bajra.
Bakteriális vaginózis során a hüvelyváladék bővebbé válik, színe fehéres-szürkés árnyalatú lesz, valamint kellemetlen halszagot áraszt. Tény, hogy ez a betegség sokszor spontán is gyógyul, de a terhesség során sokkal nagyobb odafigyelést igényel. A tünetek jelentkezésekor mindenképpen keressünk fel szakembert, hiszen kezeletlen esetben vetélést és koraszülést is okozhat.
Hüvelygomba
A gombafertőzés kialakulása a bakteriális fertőzéssel szemben “nehezebb”, hiszen a gomba megtelepedéséhez ideális körülményekre van szükség. Ezeken a körülményeken sokat javíthatunk, ha jól szellőző, pamut alsóneműt viselünk, illetve például nem marad rajtunk vizes fürdőruha.
A gombás fertőzés jelentkezése sokszor a szeméremtest kipirosodásával, viszketéssel jár együtt, emellett a hüvelyváladék sűrűvé, túrós állagúvá válik. Fontos megjegyezni, hogy a gombafertőzéssel sokszor “ping-pongoznak” a párok, vagyis a jelentkezése után nem csak a nő, hanem a férfi kezelése is szükséges lehet – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter termékenységi Klinika szakértője.
Trichomoniasis
Egy kifejezetten gyakori parazitafertőzésről van szó, mely szexuális úton terjed. A kórokozó által okozott tünetek közt találhatjuk a hüvelyváladék zöldes – sárgás színűre váltását, valamint a habos állagot és a kellemetlen, büdös szagot is. Kezelése szakorvos bevonását igényli!
Kezelés vagy megelőzés
A hüvelyfertőzések jelentkezése kifejezetten gyakori a terhesség alatt, vagyis a kezelésük is rutinfeladat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy veszélytelenek lennének, vagyis a kismamának is tenni kell ezek elkerülése érdekében. A vizes fürdőruha – pamut alsónemű és hasonló intelmek mellett érdemes a szervezet támogatására is gondolni, ami egyszerűbb, mint gondolnánk.
Ma a WHO már hivatalosan is javasolja a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlását, azaz a várandósvitamin szedését. Ha jól választjuk meg ezt a vitamint, akkor a hüvelyfertőzések kialakulásának megelőzéséért is sokat tehetünk. Fontos, hogy a kiválasztott termék sok összetevős legyen, azaz komplex, hiszen így érhető el a legjobb támogató hatás. Emellett az is kiemelten fontos, hogy szerves kötésben tartalmazza a bevitt anyagok többségét (-citár; -glükonát kötési formák), valamint természetesen az is, hogy figyelembe vegye az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is, azaz a trimesztereknek megfelelően legyen tagolva!
A fertőzések kialakulásának megelőzésére kifejezetten alkalmas lehet a cink és a réz, melyek a szervezetben antivirális, antibakteriális és gombaellenes hatásokkal is rendelkeznek. Azaz a kiválasztott terméknél ellenőrizzük, hogy mindkét fém jelen legyen a készítményben, ráadásul szerves kötési formában (cink-citrát; réz-glükonát)!