Alkohol és családtervezés – a férfi esetében is tilos a szesz?

Jó az alkohol, vagy sem? A kérdés jelentősen megosztja az embereket, de ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy jó-e az alkohol a terhesség során, akkor a válasz már sokkal árnyaltabb. És mi a helyzet akkor, ha a családra vágyó férfi alkoholfogyasztása a kérdés? Mennyire rontja, vagy éppen ellenkezőleg, javítja a családalapítási esélyeket a szesz? 

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre. 

Az alkohol és a termékenység 

Az alkohol túlzott fogyasztása minden szempontból rombolóan hat a szervezetre és ez alól nem kivétel a termékenység sem. A bevitt méreganyagok jelentős mértékben képesek rontani a spermatogenezist is, ezáltal rontva a spermiumok mennyiségét és minőségét is. 

Azonban a terhesség során még a kismamák esetében elfér egy-egy deci bor alkalmanként, ez még nem ártalmas, sőt, a vérképzés szempontjából még szerencsés is lehet. De mi a helyzet a férfiakkal? A spermiumtermelésre is hatástalan a kis mennyiségű alkohol? 

A szesz és a spermiumtermelés 

Az olaszországi Fondazione IRCCS Ca’ Granda Ospedale Maggiore Policlinic gondozásában megjelent andrológiai tanulmány érdekes dologra mutatott rá. A vizsgálatba 323 férfit vontak be, közülük 9,6% absztinens volt, azaz egyáltalán nem fogyasztott alkoholt. A 30%-uk heti 1-3 egység alkoholnál kevesebbet fogyasztott, 30,3% 4-7 egységgel ivott hetente, 30% pedig 8, vagy több egység alkoholt vitt be a szervezetébe minden héten (1 egység = 125 ml bor vagy 330 ml sör vagy 30 ml szeszes ital). 

A tanulmányban kicsit sem volt meglepő, hogy a harmadik kategória, vagyis a 8 egységnél többet ivók spermiumtermelése jelentősen romlott. De a mérsékelt alkoholfogyasztók spermiumtermelése nem sínylette meg a szeszt, sőt, még javult is a spermiumkoncentrációjuk mind az absztinensekkel, mind a 4-7 egységet fogyasztókkal szemben. 

Minőség 

A tanulmány a mennyiségi kérdéseket igen, a minőségieket azonban nem vizsgálta. Ezek mutatják meg a spermium alakját, vagy éppen a DNS állapotát, így kifejezetten fontos adatok – mondja Ratkó Tünde. A mennyiségi csökkenés esetében nehezebbé válik, vagy teljesen lehetetlen lesz a megtermékenyítés, ellenben a minőségi problémák nem így működnek. Egy minőségileg nem megfelelő spermium képes lehet a megtermékenyítésre is, ezzel azonban ugrásszerűen nő a vetélés, koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának lehetősége, vagyis a mennyiségi kérdések mellett mindenképpen vizsgálni kell a minőségi kérdéseket is! 

A minőség javítása nem egyszerű feladat, de ezt alapvetően a test megoldja, ha rendelkezésére állnak a megfelelő anyagok, természetesen megfelelő mennyiségben. Ha azonban nem, vagyis a test tápanyagellátottsága nem megfelelő, a szervezet azokat a funkciókat hagyja elsőre leromlani, melyek nem szükségesek közvetlenül az életben maradáshoz. 

Tápanyagok 

A tápanyagok pótlása alapesetben az étkezéssel történik, napjainkra ez azonban nem mindig elég, hiszen élelmiszereink tápanyagtartalma jelentősen lecsökkent. A vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok pótlására jó eszköz lehet egy vitaminkészítmény is, de csak akkor, ha szerves kötésben tartalmazza az anyagokat. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formák ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak szerveztlen társaikhoz képest, melyek többnyire a vizelettel távoznak is. 

A szervezet ugyanis minden bevitt anyag esetében átalakításokat végez, hogy az a test számára hasznos formára alakuljon. Ez energiaigényes, így a lehetőségekhez mérten minél kevesebb átalakítást igénylő formában érdemes bevinni az anyagokat. A természetben az anyagok jellemzően nem egyedül, és szerves formában vannak jelen. Vagyis a kiválasztott vitaminkészítmény esetében is törekedjük a komplexitásra, és a szerves kötéseket keressük.