Egy újszülött érkezése komoly változás egy családban. A kismamákat érintő helyzetről már nagyon sok szó esett, és bár tény, hogy számukra mindez fizikai változásokkal jár, az újdonsült apukákról sem szabad megfeledkezni. Sajnos ugyanis a szülés utáni depresszió az ő esetükben is jelentkezhet, és ez hatással lehet a kicsik fejlődésére is.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.
Depresszió?
A szülés utáni depresszió nem ismeretlen fogalom a nők körében. A fizikai változások, a hormonális eltolódás, és az életvitel megváltozása együttesen hozhatják létre, és sajnos komolyan képes rányomni bélyegét az anya-gyermek különleges kapcsolatára.
A szülést követő depresszió azonban az édesapákat is érintheti, különösen akkor, ha fiatal apukáról van szó. Jellemzőbb a 25 éves korú, vagy az alatti apák esetében, de később is felléphet, és mindenképpen érdemes komolyan venni. Nem csak azért, mert a depresszió jelentősen mélyülhet abban az esetben, ha a környezet bagatelizálja, vagy nem hajlandó tudomást venni róla, hanem azért is, mert a gyerekre is hosszabb távú hatásai lehetnek.
Apa és gyereke
Az apák depressziója igen sokáig jelen lehet, és sajnos több tanulmány is igazolja, hogy ez hatással van a gyermekük fejlődésére. A depressziós apák kevesebbet olvasnak a gyerekeiknek, ritkábban játszanak, egyáltalán, ritkábban foglalkoznak a gyerekekkel és sajnos az agresszióra is hajlamosabbak.
Azok a gyerekek, akiknek apja depressziós azokhoz képest, akiknek nem, rosszabb olvasási és beszédfejlődéssel számolhatnak és sajnos a viselkedésbeli vagy magatartási problémák is sokkal gyakoribbak esetükben. Mindemellett ezek a gyerekek az erőszakra is hajlamosabbak lehetnek.
Miért?
Hogy mi az oka annak, hogy depresszió jelentkezik? A szüléssel nem csak az anya, hanem az apa világa is teljesen megváltozik, és bár igyekszik erre felkészülni, ez sok esetben nem zárja ki azt, hogy bizonyos dolgok depressziót váltsanak ki. Hirtelen már nem az férfi a legfontosabb a nő életében, ezen a poszton osztozkodnia kell a babával. A kisebb figyelem féltékenységet okozhat, ami azonnal bűntudatot is ébreszt bennük, ezt igyekeznek elfojtani. Emellett a szexualitás és a szenvedély is jelentősen csökken egy időre, ami frusztráló, arról nem is beszélve, hogy a baba érkezése egzisztenciális szorongást is kivált az apákból, hiszen gondoskodni szeretnének gyermekük minden igényéről.
A pszichológiai tényezők mellett a biológiaiakat sem szabad figyelmen kívül hagyni. Az apák jellemzően dolgoznak a szülést követő napokon is, ám az alváshiány, mely a kezdeti időszakot jellemzi, számukra is jelen van. A megnövekedett stressz és a rendszertelenség pedig lényegesen nagyobb energiafelhasználást is eredményez, azaz a depresszióba komolyan belejátszik a tápanyaghiány. És ez nem csak a D-vitamin hiányát jelenti, hiszen a depresszió kialakulását sok más anyag hiánya is elősegítheti – mondja Ratkó Tünde.
Fellépni ellene
Az első és legfontosabb, hogy megértsük, elfogadjuk, ha a depresszió jelen van. A környezet hozzáállása ugyanis sokat képes javítani vagy rontani a helyzeten. A segítségnyújtás, akár a szabadidő, vagy a pihentető alvás lehetőségének megteremtésében a rokonok is sokat segíthetnek. Az egzisztenciális kérdésekben pedig a pár beszélgetése hozhat enyhülést.
A biológiai oldal szempontjából a tápanyagok pótlása a megoldás, mely egy jó férfivitaminnal megoldható. Ehhez azonban komplex, szerves összetételű (-citrátok és -glükonátok) készítményre van szükség, hiszen a biológiailag aktív kötésű anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb. A mozgás és a kiegyensúlyozott étkezés ilyenkor is fontos, már amennyire ez a megváltozott körülmények között megvalósítható.
Amennyiben a depresszió nem javul, vagy mélyül akkor a szakember felkeresése indokolt. Már a pszichológus is rengeteget tehet a javulás érdekében, de a családon belüli kommunikáció és a helyzet, az érzelmek tisztázása is nagyon fontos, előítéletek és ítélkezés nélkül!