Veszélyesek a visszerek a babára vagy a kismamára nézve?

Visszerességgel az emberek egy jelentős hányada küszködik, de a kismamák között ez a jelenség gyakoribb, még akkor is, ha előtte ez nem jelentett problémát. De a visszeresség ártalmas lehet a babára? Mit tehetünk ellene?

A kérdésben dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Miért jelennek meg a várandósság alatt?

A visszerek sajnos igen gyakran a várandósság alatt megjelennek. Ennek oka többrétő. Egyrészt a terhesség során a test több vért keringet, hogy az anya és a baba igényeit is kiszolgálhassa. A visszeresség igazából bárhol kialakulhat, de jellemzően a lábon, illetve a várandósság alatt a végbél környékén (aranyér) figyelhető meg a legtöbbször.

A visszerek megjelenésének nem kedvez az sem, hogy a méh egyre nagyobb, így nyomást gyakorol a medence ereire. A lábban ezen felül még a gravitáció ellen is kell dolgoznia az ereknek, vagyis a helyzet fokozottan nehéz.

Problémát jelenthetnek?

A visszerek megjelenése rendszerint a babára és a kismamára nézve sem jelent kockázatot – árulja el dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu – nak. A problémát sokkal inkább az okozza, hogy jelentősen ronthatja az önértékelést. A visszerek kidudorodnak, fájhatnak, viszkethetnek, és valóban nem kifejezetten szép látványt nyújtanak. Ez azzal együtt, hogy a várandósság során a női test hatalmasat változik, komoly lelki problémát is jelenthet.

A visszerek éppen ezért kezelés, vagy sokkal inkább megelőzést igényelnek. Ezzel kikerülhető a lelki sérülés, emellett pedig annak az esélye is kisebb, hogy a tágulatok tartósan megmaradnak. Ez a gond ugyanis néhány hónappal a szülés után magától is eltűnhet, ám minden további terhességgel nő a kialakulás, és a tartós jelenlét valószínűsége is.

Mit lehet tenni ellene?

A visszerek kialakulását megelőzni lehet házilag, a kialakult tágulatokkal azonban már szakember foglalkozik. Ahhoz, hogy elkerülhessük a gondot, az erek jó állapotát kell megerősíteni.

Ezt rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással tehetjük meg. a várandósság alatt is fontos, hogy a lábakat tornáztassuk. A bokakörzés és a séta erre tökéletesen alkalmas. Ha ülünk, akkor polcoljuk a lábat, és kerüljük a keresztezett tartást.

Ezek kívül fontos, hogy megfelelő mennyiségű C-vitamint is vigyünk be a szervezetbe. A C-vitamin segít megőrizni az erek rugalmasságát. Természetesen magas dózisban vitaminokra, nyomelemekre és ásványi anyagokra is szüksége van a szervezetnek ebben az időszakban, ezt a szakemberek jelentős hányada szerint várandós vitaminnal érdemes bevinni a szervezetbe. A készítmények közötti válogatásnál azonban fontos szempont, hogy szerves kötéssel rendelkező anyagokat tartalmazzanak, valamint, hogy a várandósság szakaszainak megfelelő tagolással rendelkezzenek, hogy mindig a megfelelő anyagokat juttassák a szervezetbe.