A terhesség első trimesztere a várakozásról és az izgalomról szól. Ilyenkor még egyszerűbb titokban tartani a várandósság tényét, hiszen a pocak még nem kerekedik, a megszokott külső jelek még nem jelentkeznek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének változásk a testben, még az agyban is. Hogy mi is történik a testünkkel az első trimeszterben, arról Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője beszélt.
A legismertebbek
Maga a várandósság létrejötte sem olyan egyszerű napjainkban, mint volt 30-50 évvel ezelőtt. Ennek oka sokrétű, de a mikrotápanyagok hiánya egyértelmű szerepet játszik benne, nem véletlen, hogy a WHO ma már javasolja a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlását. Ez azonban nem olyan egyszerű, hiszen élelmiszereink beltartalma jelentősen lecsökkent, vagyis a tápanyagbevitel az étkezés mellett sokszor támogatásra szorul.
Ebben hatalmas segítséget jelenthet egy jól megválasztott várandósvitamin, mely nem csak a trimeszterek eltérő igényeinek kiszolgálására képes, hanem a benne lévő anyagok szerves kötésben vannak jelen, így pedig hasznosulásuk is sokkal jobb lehet! A tagoltság révén az első trimeszter tápanyagigényeinek kielégítésével enyhíthetőek az olyan, sokak által ismret “tünetek”, mint a reggeli rosszullétek, a hányinger, vagy a fáradékonyság.
Ezek a változások a hormontermelés és az idegrendszer változásaira vezethetőek vissza, és szinte minden leendő, vagy éppen a várandósságában lévő kismama ismer.
Vizenyő és emésztés
Mivel a terhesség során a vérmennyiség is megnő és a szív munkája is fokozódik, így a végtagok vénás keringése is változik, nő a nyomás. Ennek hatására ödéma és visszeresség alakulhat ki. Kevesebben tudják, de a vizenyő jelentkezhet a szemlencse esetében is, ez pedig a kontaktlencse viselésében okozhat változásokat, hiszen a vizenyő okán a látásélesség is változik.
Sokkal többen vannak tisztában azzal, hogy a gyomor és a bél mozgása lelassul, vagyis maga az emésztés folyamata is változik. Ez székrekedéshez vezethet, de sajnos következménye lehet az aranyér kialakulása is, mely igen sok kismamát érintő probléma – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.
Fizikai változások
Bár a pocak egyelőre nem nő, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne jelentkeznének fizikai változások is. A vizenyőre is rá lehetne ezt fogni, de ennél sokkal érdekesebb, hogy egyes szervei a kismamának megváltoznak.
Az agyalapi mirigy és a pajzsmirigy is megnő. Érdekes, hogy ennek ellenére a T3, T4 és a TSH termelése nem változik meg. Ellenben az agyalapi mirigy által termelt prolaktin és növekedési hormon szintje növekszik.
Fogak
A kismamák többsége tudja, hogy a fogai bizony sokszor megsínylik a várandósság időszakát. Ilyenkor nagy jelentősége van a megfelelő tápanyagok – többek közt a kalcium vagy a D-vitamin – pótlásának. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a fogak állapota nem csak azért romlik, mert várandósság során megnő a kalciumigény. A nyáltermelésre is hatással van az áldott állapot.
Ilyenkor a nyál mennyisége is megnő, de változik a nyál összetétele is, mely ennek hatására már nem gyakorol olyan “védelmet” a szájban a fogak szempontjából, mint eddig.
Változások időszaka
A terhesség, a három trimeszter mindegyike változásokat hoz a kismama és tulajdonképpen az egész család életébe. Ez természetes, kikerülni nem lehet, inkább számoljunk velük és készüljünk fel rájuk. Ezzel a babavárás is nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lehet!