Hírek

Az anyatej az élet – de termelése tápanyagigényes folyamat! 

A várandósság három trimeszterből áll, mely az édesanya szervezete számára igencsak megterhelő. De hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a szoptatás időszakában is a kismama gondoskodik a pici élet minden tápanyagszükségletéről, pusztán csak már a pöttöm is a nagyvilágban él, nem az anya méhében. Ennek megfelelően pedig a szoptatás is kihívás a szervezetnek, amit bizony érdemes támogatni! 

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére. 

Kell szoptatni? 

Röviden: ha csak lehetőség van rá, mindenképpen! Az anyatej a lehető legtökéletesebb táplálék a kicsi számára. Fontos, hogy az anyatej nem lehet túl “gyenge” sem pedig túl “erős”. Az összetétele minden esetben igazodik a kicsi igényeihez, vagyis biztosan nem nyúlhatunk mellé. 

Az anyatej serkenti az immunműködést, a baba számára könnyen emészthető, de az anya is jól jár az anyatejes táplálással. Könnyebb a fogyás, erősíti a kapcsolatot a babával, antidepresszáns hatásai vannak, nem utolsó sorban pedig sokkal olcsóbb egyszerűbb és gyorsabb az anyatejes táplálás. 

De mi van, ha nem jön a tej? 

Fontos tisztázni, hogy az anyatejes táplálás időszakában is az anya szervezete szolgálja ki a baba igényeit. Ő táplálja, a saját testéből, vagyis a tápanyagokat most is az anya szervezete biztosítja – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. 

Ez pedig azt jelenti, hogy a terhesség során eleve kimerült szervezet sokszor már nem képes az anyatej termeléséhez szükséges energiát és anyagokat biztosítani. Ez ellen azonban sokat lehet tenni! 

Az anyatejes táplálás időszakának tápanyagigénye jól kiszolgálható egy olyan várandósvitaminnal, mely képes szem előtt tartani a trimeszterek eltérő igényeit. A harmadik trimeszter tápanyagigénye azonos a szoptatás alatt jelentkező tápanyagigényekkel. Ennek megfelelően egy jól megtámogatott várandósság során sokkal ritkábban találkozhatunk azzal a problémával, hogy a tejtermelés nem kielégítő, vagy akár el sem indul. 

Tápanyag, de hogyan? 

Sajnos az sem mindegy, milyen tápanyagot viszünk be a szervezetbe a várandósvitaminokkal. Ezeknél fontos, hogyan hasznosulnak, hiszen a bevitt tápanyagokat be is kell építenie a szervezetnek. Ezt a legkönnyebben a szerves kötésű, biológiailag aktív anyagokkal teszi meg a szervezet. Ezeknek a hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet, mint a szervetlen kötésű (jellemzően -karbonát) anyagoknak.  

Az egyes anyagok segítik mások beépülését, ami azt jelenti, hogy amellett, hogy praktikusan -citrátokat és -glükonátokat tartalmazó készítményt keressünk, fontos, hogy komplex legyen a készítmény, hiszen így a lehető legjobb támogatást biztosíthatjuk a szervezet számára! 

Scheftsik TamásAz anyatej az élet – de termelése tápanyagigényes folyamat! 

Related Posts