Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a nők és a férfiak messze nem különböznek annyira, mint azt elsőre képzelnénk. Ahogyan ma már tudjuk, hogy létezik a férfiak ciklusa is, mely ugyan nem havonta ismétlődik, de jelen van, úgy létezik a menopauza férfi megfelelője, az andropauza is, mely az erősebbik nemet igen nagy arányban érinti.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.
Az andropauza
A férfiklimax létezik, de azért az is igaz, hogy másképpen működik, mint a hölgyeket érintő megfelelője. Az andropauza nagyjából 45 éves kor körül, vagy valamivel később jelentkezik, de egy igen lassú folyamat, mely 60-65 éves kor körül zárul. Ahogyan a klimax esetében, itt is hormonális változásról van szó.
Mivel csökken a tesztoszteron termelése, ezért a férfiak teste is változni kezd. Hajlamosabbá válnak a hízásra, csökken az izomerejük, sőt, még a herék is zsugorodhatnak a következtében. Ez utóbbi hatással van a termékenységre is, hiszen érinti a spermiumtermelést.
Tünetek
A férfi változókor bár nincs jelen olyan markánsan a mindennapokban, hasonló tüneteket okoz, mint a női klimax. Az ingerlékenység és a hőhullámok a hölgyeknek is ismerősek lehetnek, ahogyan a fáradékonyság vagy az alvászavarok is. A libidó csökkenése is előfordul, sőt, egyes esetekben el is tűnhet, de a férfiaknál a klimax a spermiumtermelésre gyakorolt hatása révén furcsa következményekkel is járhat.
Egyes esetekben előfordul, hogy a spermiumtermelés eltűnik. Ez azonban nem csak a terméketlenséget hozza magával, hanem az ejakulátum elmaradását is. Emellett a férfiklimax sokszor merevedési gondokkal is együtt jár.
Kezelése
Ha már kialakult a gond, hormonpótlással lehet kezelni. A tesztoszteron szint csökkenését azonban nem szabad félvárról venni, hiszen ez több, komoly betegséget is generálhat, köztük az olyan anyagcserebetegségeket, mint a cukorbetegség.
Meg kell jegyezni, hogy az andropauza a férfiak mintegy 15-20%-át nem érinti, a többiek számára pedig a megelőzés lehet a legjobb módszer, hogy elkerüljék a kellemetlen következményeket. A megelőzés az egészséges életmóddal lehetséges, hiszen a tesztoszteron termelésnek ez az alapja. Ma már azonban nem olyan egyszerű az egészséges életmód betartása, mert bár a mozgás egyre nagyobb szerepet kap a mindennapokban, a tápanyagbevitel átalakult.
Az élelmiszerek beltartalma jelentősen csökkent, míg a minket érő környezeti hatások rombolása egyre erősebben van jelen. Ennek megfelelően sokszor ma már tápanyagpótlásra szorulunk még egészéges étkezés mellett is. A férfiak esetében ennek remek eszköze lehet egy jó férfivitamin, ami megfelel az alapkövetelményeknek.
Ezek lényege, hogy a hasznosulás a lehető legjobb legyen. Ezért a férfivitaminok közt is érdemes azokat keresni, melyek a lehető legtöbb anyagot szerves kötési formában tartalmazzák. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákkal ugyanis a hasznosulás akár 80%-kal is javulhat. Emellett az összetettség is fontos, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Igaz ez a cink és a réz kapcsolatában, de tetten érhető a vas és a C-vitamin esetében, illetve számtalan más anyag esetében is